1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Hiszpańskie SEO w basenie i na plaży - SEonthebeach

#038: Hiszpańskie SEO w basenie - Natalia Witczyk

Wracamy w połowie wakacji! 🌴 Dziś nieco luźniej, ale mam nadzieję nadal merytorycznie. Gościem odcinka jest Natalia, która na co dzień żyje w Barcelonie i zajmuje się SEO na rynku hiszpańskim i nie tylko. Zapraszam!

Listen to "#038: Hiszpańskie SEO w basenie - Natalia Witczyk" on Spreaker.

Rozdziały odcinka

Gość odcinka

Natalia Witczyk
Natalia Witczyk

Jest konsultantką SEO specjalizującą się w SEO międzynarodowym. Przygodę w SEO zaczynała od agencji w Wielkiej Brytanii, gdzie nauczyła się podstaw ze świata kompletnie white hat, żeby później w Hiszpanii dotknąć świata black hat (gambling). Ostatecznie bliżej white niż black, postanowiła zacząć pracować na swoje konto jako freelancer. Może pochwalić się takimi Klientami jak HP, Turystyka Barcelony czy UAB (Uniwersytet Autonomiczny Barcelony).

Konferencja SEonthebeach

SEO w basenie

W tym roku odbyła się dziesiąta rocznica konferencji. SEonthebeach co roku odbywa się w pierwszy weekend czerwca w La Manga. Sala konferencyjna mieści do 100 osób, a przyjeżdża 400, więc dla pozostałych 300 uczestników na zewnątrz montowane są leżaki, ekrany i głośniki. Wszystkie prelekcje (było ich około 20) można było oglądać i słuchać siedząc w basenie, lub leżąc na leżaku. Klimat jest nietypowy jak na konferencję. Bilety kosztowały ok. 250 euro za dwa dni i obejmowały pełne wyżywienie oraz open bar.

SEO w Hiszpanii/Katalonii

W Hiszpanii istnieje mnóstwo mikro agencji, które nie potrafią w pełni wyskalować swojego biznesu i stworzyć struktury, która przyciągnęłaby większych Klientów. Rynek SEO w Hiszpanii dopiero się rozwija. Funkcjonuje tu techniczne SEO, jednak nie jest dominującym elementem - główną rolę odgrywa link building, który stanowi podstawę wielu strategii. Dodatkowo przyjęło się stosować praktyki grey hat.

La Manga - Hiszpania
La Manga - Hiszpania

SEO międzynarodowe

Najczęstszym klientem w Hiszpanii są osoby słabo mówiące po angielsku, ale zainteresowane pozycjonowaniem w krajach anglojęzycznych. Zgłaszają się do mnie lokalni przedsiębiorca, a także doświadczeni Specjaliści SEO, którzy świetnie pracują w swoim języku, jednak czują dyskomfort, mając posługiwać się językiem angielskim. Są to firmy, które chcą zaistnieć na rynkach anglojęzycznych.

Specyfika hiszpańskiego SEO

Tak naprawdę istnieje znacznie więcej sygnałów lokalnych niż tylko linki hreflang. Google rozróżnia różne języki, więc warto skupić się na innych elementach i zacząć od takich detali jak charakterystyczna interpunkcja danego języka. Te małe elementy wprowadzają poprawność językową, która pomaga wyszukiwarce Google zrozumieć, że strona jest napisana w danym języku.

Dodatkowo użytkownicy otrzymują sygnał, że tekst jest dobrze napisany. Ważne jest, aby do każdego kraju podchodzić osobno - jak do oddzielnego Klienta. W przypadku międzynarodowego SEO błędem jest patrzenie na wszystko z góry i traktowanie każdego kraju tak samo.

Tłumaczenia stron generowane przez ChatGPT

Jestem sceptyczna, co do tego rozwiązania i korzystam ChatGPT bardzo ostrożnie. Ostatnio miałam przyjemność robić skalowane tłumaczenie jednego serwisu z połączeniem dwóch podejść - manualnego i automatycznego. Wyszło całkiem nieźle. To był produkt z grupy SAS-ów, co oznaczało bardzo techniczny i specyficzny język z wieloma anglicyzmami.

Wprowadziliśmy minimalne zmiany z pomocą specjalisty - native speakera. Większość stron powinna mieć wersję angielską, jednak wszystko zależy od branży, w której działa firma, i potrzeb użytkownika.

Domeny .cat są traktowane tożsamo z hiszpańską domeną .es, ponieważ są na rynku od dawna i zostały ustanowione ze względu na historyczne powiązania Katalonii. Przy tej domenie nie ma większych problemów związanych ze spamem. Jeżeli chodzi o Amerykę Łacińską, linki stamtąd nie mają dobrej opinii - raczej się za nie nie płaci.

Zazwyczaj przychodzą naturalnie, ponieważ hiszpańskie domeny mają dobrze opracowany content, co skutkuje automatycznym linkowaniem domen linkami z Ameryki Łacińskiej.

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.