1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Ewolucja systemów rozliczeń w branży SEO

#037: Ewolucja systemów rozliczeń w branży SEO - Michał Kliszczak

Dziś rozmawiamy o modelach rozliczeń w branży SEO - jak zmieniały się oferty pozycjonowania na przestrzeni lat, jakie modele rozliczeń przeszły do lamusa oraz jak wygląda obecnie sprzedaż usług SEO na przykładzie agencji EACTIVE. Zapraszam!

Listen to "#037: Ewolucja systemów rozliczeń w branży SEO - Michał Kliszczak" on Spreaker.

Rozdziały odcinka

Gość odcinka

Michał Kliszczak
Michał Kliszczak

Od 2000 roku prowadzi agencję SEO/SEM - EACTIVE. Zaczynał od stron internetowych, już po kilku pierwszych latach zajął się wyłącznie SEO, a potem również SEM. Patrzy na branżę SEO/SEM z perspektywy przedsiębiorcy, a nie specjalisty. Zbudował w tej branży dość duży biznes. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem.

Modele rozliczeń w SEO na przestrzeni lat

Michał: Na samym początku agencje rozliczały się za efekt, który uzyskiwały na konkretnych frazach. Jeżeli dana fraza miała wysoką pozycję - Klient płacił więcej, natomiast jeżeli była poza Top10 - nie płacił w ogóle. Im fraza była niżej notowana, tym cena była niższa.

Raz w tygodniu sprawdzaliśmy pozycje wybranych słów kluczowych, następnie odrzucaliśmy dwie skrajne pozycje i wyciągaliśmy średnią. Na tej podstawie była naliczana opłata. Później wyliczaliśmy kwotę do zapłaty ze zwykłej średniej wszystkich pozycji, aż w końcu monitorowaliśmy frazy codziennie i wyciągaliśmy 1/30 lub 1/31 ceny za daną frazę.

Kolejnym modelem rozliczeń były abonamenty. W tym etapie liczyło się przede wszystkim to, co zrobiliśmy dla Klienta - otrzymywał od nas raport pozycji słów wraz ze szczegółowymi informacjami o naszej pracy. Dzięki temu Klienci rozliczali nas z działań, a nie efektów. Ten model w branży funkcjonuje cały czas, chociaż w agencji EACTIVE zaczęliśmy wdrażać już Aktywny Model Rozliczeń.

Aktywny Model Rozliczeń

To model rozliczeń, na który składają się trzy elementy. Przede wszystkim jest to pula roboczogodzin, którą pracownicy mogą w dowolny sposób wykorzystywać, aby osiągnąć cel. Drugim elementem są wskaźniki, które na samym początku ustalamy z Klientem, a następnie nad którymi pracujemy, aby Klient dzięki nam zarobił. Ostatnim elementem jest premia, którą otrzymujemy, jeżeli osiągniemy wskaźniki na określonym poziomie.

Modele sprzedaży na przestrzeni lat

Sprzedając usługi SEO na efekt, istotnym czynnikiem decyzyjnym była cena. Klienci patrzyli na stawkę i na to, jak ona będzie wyglądać, gdy fraza będzie na danej pozycji. Przy usługach abonamentowych ważne okazały się zapisy w umowie oraz dodatkowe benefity, które otrzymywał od agencji (bezpłatny miesiąc czy dodatkowe katalogi). Aktualnie sprzedajemy usługi SEO, rozmawiając o biznesie, a nie o pozycjonowaniu samym w sobie. Ustalamy, jak skonstruować model działania dostosowany do konkretnego Klienta, jak połączyć działania marketingowe z jego biznesem, jakie parametry powinniśmy osiągać oraz ile funduszy Klient powinien zainwestować, aby to miało sens.

Koszty prowadzenia agencji SEO

Zmiana modelu rozliczeń oraz pandemia sprawiły, że musieliśmy zmniejszyć nasze koszty, np. związane z wynajmem biura. Oczywiście są działy, których nie da się zredukować, jak: SEO, administracja, sprzedaż, marketing, HR czy IT. Mamy za to w pełni elastyczny czas pracy i pracujemy zdalnie - wielkie biuro zamieniliśmy na niewielką przestrzeń biurową, w której jest kilka stanowisk do pracy oraz sala konferencyjna. Zrezygnowaliśmy również z benefitów. Aktualnie mamy mniejszy zespół, natomiast inwestujemy w ludzi, którzy są bardziej samodzielni i potrafią strategicznie ogarniać biznes Klienta i usługi SEO skierowane do niego.

EAGLE EXPERT – nowe narzędzie (crawler) SEO

Od 2 lat tworzymy crawler, który jest ukierunkowany na Specjalistów SEO. Narzędzie jest tworzone przez świetnego programistę oraz świetnego UX-owca. Wszystko, co się znajdzie w Eagle Expert ma być najwygodniejsze, bardzo efektywne i szybkie, a dodatkowo tanie. Tworzymy własny software, który będzie konkurencją dla obecnych, drogich technologii. Prace jeszcze trwają, jednak powoli kończymy i szykujemy się do premiery.

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.