1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Współpraca, partnerstwo - SEO Fridays Podcast

Współpraca & Partnerstwo - SEO Fridays Podcast

Występ gościnny

Dostaję coraz więcej zapytań o możliwość występu w odcinku SEO Fridays. Myślę, że nadszedł czas, by uporządkować zasady występu jako "Gość odcinka".

Staram się sam zapraszać ciekawe osobistości ze świata SEO/SEM. Specjalistów i ekspertów, którzy mogliby wystąpić w nagraniu i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wynajduję ich w sieci, obserwuję ich internetową aktywność w branży i jeżeli uznam, że z mojej strony jest pole do współpracy, to zapraszam takie osoby do udziału w nagraniu. Wtedy wspólnie dogadujemy warunki.

Niekiedy jest to mój pierwszy kontakt z taką osobą, wtedy przedstawiam propozycję tematu, ale też dopytuję w czym konkretnie dana osoba się specjalizuje i jeżeli uda się porozumieć, wtedy wspólnie ustalamy temat oraz datę i plan nagrania.

W idealnym świecie chciałbym przeprowadzić rozmowę z każdą osobą aktywnie działającą w branży SEO/SEM w Polsce 😀 Ale prowadzenie podcastu traktuję raczej hobbystycznie, aniżeli zawodowo. SEO to moja pasja, więc chciałbym przybliżyć szerszej grupie odbiorców to, co mają do powiedzenia eksperci z branży, niekiedy nie udzielający się prawie w ogóle w sieci. Dlatego moje zaproszenie pozwala im się "wygadać", a mi wyciągnąć od Gości jak najwięcej ciekawych informacji dla słuchaczy. Wraz z Gośćmi chcemy dostarczać jak najbardziej wartościowy content.

Jak już wspomniałem, dostaję też zapytania od osób i firm, których nie znam, lub znam ale jeszcze nie proponowałem im udziału w odcinku. To bardzo miłe, że ktoś zauważył mój podcast, że zechciał wystąpić, jest to dla mnie bardzo motywujące. Dziękuję!

Nie z każdym jestem w stanie nagrać rozmowę, tym bardziej że koszt realizacji jednego gotowego epizodu to kilkaset złotych netto (montaż, transkrypcja, hosting itp.). Z tego też powodu doszedłem do wniosku, ze nagrywanie co tydzień mija się z moimi możliwościami, a przynajmniej na tym etapie rozwoju podcastu.

Chcę też zachować swoją niezależność, dlatego nagrywam i publikuję wtedy, gdy mam na to czas i finanse (i ochotę 😂), a nie wtedy, gdy np. sponsor tego wymaga. Dlatego też zastrzegam sobie prawo do odmowy współpracy bez podania przyczyny.

Wracając do meritum - występ gościnny, w przypadku gdy to Ty kontaktujesz się ze mną, jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami:

- temat odcinka musi być zgodny z tematyką podcastu SEO Fridays i nie był już poruszany we wcześniejszych odcinkach (z pewnymi wyjątkami, np. odświeżenie wiedzy, rozwinięcie tematu itp.),

- proponując swój udział w nagraniu, zaproponuj proszę temat i plan rozmowy (~45 min nagrania max),

- występu nie można kupić, w sensie nie chcę sprzedawać udziału w odcinkach, to ma być wciąż niezależny podcast,

- należy opublikować wpis na swoim blogu (lub w przypadku braku bloga dodać informację na swojej stronie WWW) z dwoma linkami "dofollow": jeden do strony głównej https://dawidmed.com a drugi do podstrony z transkrypcją/streszczeniem odcinka, w którym występujesz (wpis/linki powinny być aktywne min. 12 miesięcy od daty publikacji odcinka podcastu),

- będę prosił o umieszczenie playera z serwisu Spreaker (w miarę możliwości) gdzie hostowany jest mój podcast (player z odsłuchem odcinka - umieszczam go też w każdej transkrypcji lub skrócie odcinka na moim blogu),

- należy opublikować w swoich kanałach social media (Twitter, LinkedIn, Facebook), a być może nawet w swoim newsletterze, link do wpisu z transkrypcją odcinka na moim blogu, zamentionować (oznaczyć) kanał "SEO Fridays Podcast" oraz prowadzącego, czyli mnie. Reszta dowolna - czyli można dodać też link do swojego wpisu na blogu itp. Ja w swoich kanałach social media robię podobnie.

- konieczne jest przygotowanie niespodzianki dla słuchaczy podcastu. Coś, co będzie miało realną wartość i rozszerzy np. tematykę odcinka. Może to być jakiś zbiór dobrych praktyk, jakieś kody zniżkowe na swoje usługi lub gadżety firmowe. Jest wiele pomysłów, a zależy mi, by słuchacz zawsze dostał coś ekstra.

- nie ma możliwości aktywnej reklamy swoich usług/produktów w rozmowie, czy w opisie odcinka. Jeżeli podczas nagrania zdarzy się nagminna promocja, takie fragmenty będą usuwane podczas montażu.

Każdy odcinek przed publikacją podsyłam do autoryzacji. Nie zostanie opublikowany bez zgody Gościa. Natomiast, jako autor, zastrzegam sobie prawo do edycji nagrania i wycinania fragmentów, które uznam za niestosowne.

Zgłoszenia należy wysyłać poprzez formularz kontaktowy lub pisząc na dawid@seofridays.com

Współpraca reklamowa

Mam tutaj na myśli płatną współpracę, za którą rozliczamy się finansowo, a ja wystawiam fakturę VAT do opłacenia (choć nie wykluczam barteru). Możliwości jest wiele, ale też nie chcę robić z podcastu słupa ogłoszeniowego. Chcę również zachować niezależność, dlatego zastrzegam sobie prawo do odmowy współpracy bez podania przyczyny.

Do każdej propozycji podchodzę indywidualnie i elastycznie. Każdy fragment sponsorowany będzie wyraźnie zaznaczony w nagraniu i w transkrypcji na moim blogu. Nie ma możliwości płatnego promowania bez wspominania o tym, że jest to reklama.

Grupa docelowa to w głównej mierze Specjaliści SEO i osoby zajmujące się marketingiem w Internecie. Dlatego też nie chcę przyjmować ofert reklamowania usług SEO, gdyż nie będzie to miało sensu. Oczywiście są drobne wyjątki, np. ktoś oferuje współpracę content marketingową lub link building, wtedy jak najbardziej ma to sens.

Po swojej stronie widzę następujące możliwości współpracy (oczywiście poruszamy się tutaj na polu SEO/SEM - powierzchnia reklamowa to nagrania podcastu i transkrypcje odcinków):

- wzmianka o kursie lub sprzedawanej książce (e-booku) które sprzedajesz,

- wzmianka o narzędziu SEO/SEM, które oferujesz odpłatnie,

Nie będę recenzował rzeczy, za które ktoś mi zapłaci, gdyż było by to nieobiektywne, a chcę uniknąć sytuacji, że coś nie jest według mnie warte polecenia, ale ktoś zapłacił, to muszę to pochwalić.

- wzmianka o usługach dedykowanych dla Specjalistów SEO i osób z branży SEM, np. usługi designerskie, graficzne, web developerskie, link building, content marketing itp.,

- poszukujesz Specjalisty SEO do swojego zespołu? Myślę że podcast o tematyce SEO to idealne miejsce, byś sam lub przeze mnie zaprosił seowców (i nie tylko!) do rekrutacji,

Wiem, jak ciężko jest znaleźć dobrego Specjalistę SEO. Czasami sama oferta w serwisach ogłoszeniowych lub spam na LinkedIn nie wystarczą. W podcaście możesz sam wyjaśnić, kogo szukasz, przedstawić co oferujesz i jaka jest specyfika pracy w Twojej firmie.

Nie wykluczam też stałego partnerstwa. Idealny partner to taki, z którym podczas współpracy nie dochodzi do konfliktu interesów, a jego usługi i oferta dedykowane są dla Specjalistów SEO/SEM.

Jestem otwarty na propozycje, zachęcam do kontaktu!

Dawid Medwediuk

SEO Fridays Podcast
Słuchaj w Apple Podcasts
Słuchaj w Podcastach Google
Słuchaj w Spotify

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.