1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
ChatGPT-3 - Sztuczna inteligencja a SEO

#033: ChatGPT-3 - Sztuczna inteligencja (AI) w służbie SEO - Tomasz Jeska

Witajcie w kolejnym odcinku naszego podcastu "SEO Fridays"! Dzisiaj będziemy rozmawiać o najważniejszych kwestiach dotyczących optymalizacji strony i marketingu w wyszukiwarkach. Z nami jest ekspert w dziedzinie SEO, który dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą. Cieszymy się, że jesteście z nami i mamy nadzieję, że nasz podcast pomoże wam lepiej zrozumieć i wykorzystać możliwości, jakie daje SEO. Zaczynajmy!*

*wstęp wygenerowany przy pomocy ChatGPT-3

Listen to "#033: ChatGPT-3 - Sztuczna inteligencja (AI) w służbie SEO - Tomasz Jeska" on Spreaker.

Poruszamy dziś temat bardzo gorący, którym jest ChatGPT. Dzisiejszy Gość wykorzystuje tę technologię do generowania treści i nie tylko treści. O tym, czym dokładnie jest ChatGPT od OpenAI, jak go wykorzystać w SEO oraz o kreatywnych przykładach użycia usłyszycie w dzisiejszym odcinku. Zapraszam!

Rozdziały odcinka

Gość odcinka

Tomasz Jeska
Tomasz Jeska

W branży SEO profesjonalnie od 2007 roku. Właściciel firmy 48 Media. Specjalizuje się w realizacji link buildingu, dostarczaniu niestandardowych rozwiązań typu PBN, a także w tworzeniu i rozwoju własnych projektów. Wydawca ponad czterystu stale aktualizowanych serwisów. Nigdy na etacie, zawsze “na swoim”. Zwolennik alternatywnych rozwiązań i automatyzacji.

OpenAI, ChatGPT-3, ChatGPT-4

ChatGPT-3 jest nakładką OpenAI, która pozwala zadawać pytania i rozmawiać wykorzystując sztuczną inteligencję. Nazywa się to profesjonalnie promptowaniem. Idea ChatGPT polega na tym, że zadajemy konkretne pytanie lub piszemy polecenie ze szczegółowymi informacjami, jakie chcemy osiągnąć. W odpowiedzi na prompt wyświetli nam się artykuł napisany poprawnym, logicznym językiem, a dodatkowo w tekście będzie dokładnie to, o co prosiliśmy.

Kosmiczną technologię wprowadzi ChatGPT-4, który będzie się posługiwał większą bazą, niż obecny chat.

Wykorzystanie ChatGPT w SEO

ChatGPT można wykorzystywać do stworzenia podstawowych treści, które potem są rozwijane i publikowane. Z jego pomocą możemy: wygenerować pomysły na pokrycie całych obszarów tematycznych publikowanych na stronie; sklasyfikować już napisane treści; przetłumaczyć artykuły czy rozbudować je o dodatkowe wstawki, które mocniej pokryją temat poruszany kilka miesięcy wcześniej.

Dodatkowo program może wymyślić dla nas nagłówki czy listę tematów przyszłych artykułów. To są tylko podstawowe możliwości tej technologii - nie da się określić jej granic.

Zagadki logiczne, działania matematyczne

Wielu przeciwników ChatGPT-3 podnosi, że program nie radzi sobie z zagadkami logicznymi czy matematycznymi. I to jest prawda. Niektóre zadania będą rozwiązane poprawnie, jednak nie wszystkie. Jeżeli poprawimy otrzymaną odpowiedź i w trakcie rozmowy przekażemy sztucznej inteligencji odpowiednie informacje, w przyszłości program je wykorzysta i poda poprawny wynik.

Należy pamiętać, że to nie jest technologia do rozwiązywania zagadek matematycznych i logicznych. Zadaniem ChatGPT-3 jest pisanie różnych tekstów: artykułów, nagłówków czy innych form. I w tym zakresie radzi sobie bardzo dobrze.

ChatGPT

Jak Google traktuje treści generowane przez AI?

Dużo zależy od tego, w jaki sposób ludzie posługują się promptami. Jeżeli używają najprostszych zapytań, nie podając dodatkowych wymagań, to tekst będzie wyłapany przez roboty Google. Natomiast jeżeli na stronie zostanie opublikowany konkretny artykuł, który został ulepszony, dostosowany do sytuacji i odpowiednio obrobiony, to jeszcze długo nie będzie możliwy do wykrycia przez roboty.

Poprawność treści generowanych przez ChatGPT

Nie ma znaczenia, w jakim języku są generowane teksty. AI radzi sobie tak samo dobrze, jeśli chodzi o język polski, angielski, niemiecki czy gruziński. Siła i możliwości rozwojowe tkwią w możliwości kreowania rzeczy, które dotychczas nie istniały, oraz w zabawie z programowaniem. Wystarczy poprosić ChatGPT o pomoc, a on to zrobi. I zrobi to poprawnie, niezależnie czy będzie chodziło o skrypt do automatyzacji, potencjalne tematy do artykułów czy esej, który trzeba napisać w ramach pracy domowej.

Kwestia praw autorskich, duplikacji treści

Ta kwestia nie została jeszcze w pełni określona. Jest to temat bardziej skomplikowany, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka - AI nie tylko tworzy nowe treści czy zdjęcia, ale może również zmodyfikować coś, co już istnieje. W takiej sytuacji nie wiadomo, do kogo będą należeć prawa autorskie. W przyszłości na pewno ta kwestia zostanie prawnie uregulowana.

ChatGPT stara się przygotowywać unikalne treści. Natomiast jeśli dwie osoby zadadzą identyczne zapytanie i zrobią to kilkadziesiąt-kilkaset razy, w końcu otrzymają odpowiedzi, które będą do siebie zbliżone. W takiej sytuacji jedna osoba może nie wiedzieć, że ktoś inny otrzymał podobny tekst.

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.