1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Automatyzacja i monitoring działań w Agencji SEO

#022: Automatyzacja i monitoring działań w Agencji SEO - Tomasz Kołkiewicz

Prowadzenie agencji SEO to nie lada wyzwanie. Dzisiejszy Gość opowie o optymalizacji procesów w firmie, automatyzacji monitorowania efektywności procesów, raportowania czy choćby obsługi rozliczeń. Zapraszam na interesującą rozmowę z Tomaszem, w której z pewnością usłyszycie o kilku pomysłach na automatyzację Waszej pracy!

Listen to "#022: Automatyzacja i monitoring działań w Agencji SEO - Tomasz Kołkiewicz" on Spreaker.

Rozdziały odcinka

Gość odcinka

Tomasz Kołkiewicz - SEO4.net

Od 15 lat prowadzi krakowską agencję SEO4.net. W SEO od 2006 r. Zajmuje się nie tylko optymalizacją stron, ale również procesów (o czym dzisiaj opowie). Jest również twórcą robota biurowego Flobo, który automatyzuje obsługę faktur i płatności.

Czym jest optymalizacja procesów?

Tomasz: Procesy optymalizujemy po to, żeby sprawniej, lepiej i taniej wykonywać czynności, których w branży SEO mamy niezliczoną liczbę. Dodatkowo mamy także różne ścieżki działań, bo co specjalista to inne doświadczenia i wiedza, według których chciałby działać. Sposoby wykonywania działań mogą się różnić nawet w jednej agencji SEO.

Optymalizacja pozwala ujednolicić działania, znaleźć rozwiązania, które spowodują, że dane procesy będą wykonywane szybciej i lepiej. Po co optymalizować? Żeby zmniejszyć koszty i być konkurencyjnym w stosunku do innych firm oraz dowozić lepsze efekty.

Optymalizacja etapów audytu SEO

Tomasz: Jeden z etapów to przygotowanie części przez kodera, czyli analiza kodu HTML, czy jest on semantyczny, czy się waliduje. Warto wskazać Klientowi, który płaci za audyt, że jakiś obszar wymaga poprawy. Dzięki temu, że robi to koder, może się wypowiedzieć także odnośnie semantyki. Nie zrobi tego dobrze żaden automat. Koder analizuje również sekcje związane z nagłówkami.

Kolejnym etapem zajmuje się specjalista od contentu, który sprawdza zawartość stron, nagłówki, treści pod kątem tego, czy strony docelowe są atrakcyjne dla Google.

Następnie są narzędzia, czyli integracja z narzędziami Google Search Console i Google Analytics. Dodatkowo jest wykonywana wstępna analiza, czy występują jakieś błędy itp.

Czwarta osoba zajmuje się takimi dodatkami jak mobilność strony, szybkość ładowania, wizytówki Google. To wszystko pozwala nam w pełni zapoznać się ze stroną Klienta, sprawdzić, czy indeksuje się w Google, czy pojawia się na wizytówkach itd.

Automatyzacja monitorowania efektywności projektu

Tomasz: Zdałem sobie sprawę, że zapoznanie się z projektem wymaga sprawdzenia kilku różnych narzędzi, porównania ze sobą różnych rzeczy. Wymaga to pewnej ilości czasu i skupienia. Warto wychodzić ludziom z pomocą i wymyślać rozwiązania, które spowodują, że praca będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Takim pomysłem było stworzenie dashboardu, na którym będą agregowane dane. Teraz robi się to za pomocą Google Data Studio, ale pewnie nie wszystkie rzeczy uda się tam zebrać. My zrobiliśmy dashboard, na którym pojawiają się dane z Google Search Console odnośnie liczby wyświetleń i kliknięć, z Google Analytics - widoczność, ruch organiczny. Poza tym monitorujemy pozycje na określone frazy. Sprawdzamy także jakie frazy się wyświetlają. Pobieramy te dane z Search Console. Mamy tam też podpięty monitoring UptimeRobot.

Automatyzacja raportowania

Tomasz: Raporty, oprócz tego, że powinny zawierać efekty działań w postaci wyników, to dobrze byłoby, aby zawierały to, co agencja zrobiła. Staramy się to zautomatyzować. Raport jest zestawieniem całomiesięcznej pracy. Zapis pracy gromadzi się przez cały czas w systemie do zarządzania taskami. My używamy Redmine, który jest rozwiązaniem bezpłatnym. Wprowadzamy tam poszczególne zadania dla zespołu. Specjalista, który przyjmuje dane zadanie, włącza sobie timer, którym zlicza czas wykonywania zadania. Po zakończeniu pracy kończy zadanie, ale może także przerwać je w trakcie, dodać notatkę, skierować do innej osoby, jeżeli potrzebuje pomocy. Całe zadanie jest zliczane i jest również widoczna cała korespondencja, która przydaje się czasem, jeśli są jakieś wątpliwości odnośnie danego zadania.

Byłem zwolennikiem wdrożenia pełnej automatyzacji, ale jednak wymaga to jeszcze kontrolowania, bo wychodzą pewne błędy, obawy przy monitorowaniu czasu pracy. Trzeba więc weryfikować czy ten czas jest rzeczywiście adekwatny.

Najpierw sprawdzamy dane dotyczące pracy zespołu, które mają znaleźć się w raporcie. Natomiast proces wysyłki raportów ma w sobie również ich generowanie.

Automatyzacja obsługi rozliczeń

Tomasz: Przyjęliśmy takie założenie, że Klient określa miesięczny budżet w ramach którego my pracujemy. Natomiast budżet wykorzystany w trakcie miesiąca nie musi się zgadzać. Nie powinniśmy tracić czasu, żeby dopinać budżet co do złotówki. Po prostu wykorzystujemy w danym miesiącu tyle ile możemy. Przy zakończeniu umowy mamy dwa miesiące na zbilansowanie do zera tego budżetu.

Generujemy także faktury. Pojawiają się tam informacje prosto z szablonu. Automatyzacja powiązana może być także z windykacją.

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.