1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Ścieżka kariery - od Stażysty do Head of SEO

#045: Długa droga do Head of SEO... - Radosław Rubiński

Rozpoczynamy piąty sezon SEO Fridays Podcast. Dziś o karierze w branży SEO - najpierw staż, później stanowisko juniorskie, specjalistyczne, seniorskie, eksperckie, a na końcu menedżerskie. Długa droga do Head of SEO - z czym to się wiąże i jak wygląda ścieżka kariery. Zapraszam!

Listen to "#045: Długa droga do Head of SEO... - Radosław Rubiński" on Spreaker.

Gość odcinka

Radosław Rubiński
Radosław Rubiński

Związany z SEO od 2016 roku. Doświadczanie zdobywał prowadząc z sukcesami kampanie optymalizacyjne dla różnorodnych branż, by z jednym projektem dojść do finału Global Search Awards, a z kolejnym European Search Awards. Zamiłowanie do Big Data i pracy z jak największą ilością danych związało jego karierę z Vestigio, gdzie pracuje jako Head of SEO. Po pracy miłośnik gór, literatury i działkowania :)

Dawid: Jak zmieniły się Twoje obowiązki w ciągu ostatnich miesięcy?

Radek: Zawsze lubiłem swoją pracę. Lubiłem się zagłębić w stronę WWW, sprawdzać ją i mieć czas, żeby znaleźć rzeczy techniczne, które można poprawić. To mnie interesowało. Ceniłem sobie obowiązki i zadania, które realizowałem jako Ekspert SEO. Zawsze też szukałem ciekawych rozwiązań czy pomysłów, które umożliwiałyby wyprzedzenie konkurencji. Teraz przyszedł czas, że muszę patrzeć na wszystko z innej perspektywy niż dotychczas. Muszę łączyć dotychczasowe obowiązki (które zostały odpowiednio zmniejszone) z nowymi, jak zarządzanie procesami i sprawna realizacja. Mam zespół i projekty, które muszą być dowiezione i na tym się skupiam.

Dawid: Jak wyglądał Twój awans? Czy był jakiś konkurs na stanowisko Head of SEO? Dlaczego zostałeś wybrany?

Radek: Myślę, że zostały docenione umiejętności, które prezentowałem, oraz sposób, w jaki podchodzę do swoich obowiązków i firmy. Dużo czasu poświęcił mi Robert Niechciał - umożliwił mi rozmowy z innymi osobami na stanowisku Head of SEO i właścicielami agencji, dzięki czemu mogłem się rozwijać w tym kierunku. Rozmawialiśmy o tym, czy taki kierunek jest dla mnie interesujący oraz czy widzę siebie jako lidera zespołu. A potem został mi umożliwiony ten rozwój.

Nie przyszedłem do firmy jako lider, tylko wyrosłem z zespołu. Miałem i mam wspaniały zespół, na który mogę liczyć, dlatego awans był dla mnie łatwiejszy. Na szczęście nie było sytuacji, aby inni członkowie zespołu mieli o to pretensje - wszystko odbyło się płynnie.

Dawid: Jak u was w firmie wyglądają poszczególne szczeble kariery oraz możliwości rozwoju?

Radek: Proces związany jest z realizacją kampanii, umiejętnościami obsługi odpowiednich narzędzi, jak również samym zarządzaniem projektami i współpracą biznesową z Klientem. Każdy etap awansu ma podział na stopnie, podczas których można rozwijać swoje umiejętności, np. zaczynasz z niewielkim pojęciem o contencie i potem doprowadzasz tę umiejętność aż do budowania topical map i ogromnych planów treści. Każdy kolejny stopień ma elementy, przez które musisz przejść.

Dawid: Czy zatrudniasz lub współpracujesz ze stażystami? Macie jakiś program stażu?

Radek: Nie prowadzimy programu stażowego. Możliwe, że coś takiego się pojawi, jeszcze nie wiemy. Jednak Klienci, którzy są w naszym portfolio, wymagają dużego zaangażowania i dużej wiedzy specjalistycznej, dlatego w ostatnich latach firma zatrudniała osoby od poziomu seniora albo z aspiracjami na seniora - wiedza takiego specjalisty jest wtedy zweryfikowana przez lata pracy, doświadczenia i projekty.

Poznałem wielu stażystów, którzy potem okazali się wspaniałymi specjalistami, a następnie senior specjalistami. Pracujemy jednak z różnych miejsc, a o stażystę trzeba zadbać, pokazać mu niektóre rzeczy, chwilę przy nim usiąść oraz ułożyć zadania. Przy pracy rozproszonej jest to dość skomplikowane.

Dawid: Rady dla początkujących SEOwców...

Radek: Na pewno postawienie własnej strony i sprawdzenie, jak to wygląda od podszewki, krok po kroku. Może to być WordPress, można założyć też jakiś sklep. Chodzi o to, aby zobaczyć, jak się optymalizuje bezpośrednio z pozycji developera. Druga kwestia związana jest z CMS-ami. Warto poznać ich ograniczenia i wiedzieć, co można zmienić, a czego nie można zmienić. W moim przypadku bardzo ważnym elementem był przyspieszony kurs programowania, który zrealizowałem. Dla mnie to było duże wyzwanie, ale taki kurs każdemu się przyda. Ostatnia rzecz, która jest moim zdaniem kluczowa w naszej pracy, to ćwiczenie cierpliwości na różne możliwe sposoby. Jeżeli denerwuje Cię rozwiązywanie sznurówek, usiądź, wróć, spróbuj ponownie rozwiązać i tak dalej.

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.