
#040: SEO na freelansie & workation - Karol Soja
Długo wyczekiwany odcinek z Gościem, który po raz drugi dzieli się widzą i doświadczeniem w podcaście SEO Fridays! Tym razem cienie i blaski freelancingu, wyjazdy na workation i ciężka praca One-Man Army w praktyce. Zapraszam!
Listen to "#040: SEO na freelansie & workation - Karol Soja" on Spreaker.
Rozdziały odcinka
Gość odcinka

Od 11 lat w branży SEO, aktualnie jako SEO Freelancer & Consultant. Od agencji, przez in-house (Wirtualna Polska), zarządzanie zespołem (Head of SEO w Vestigio), po freelance (od 2023). Zainteresowania: biohacking, triathlon, sporty zimowe. Pracuje zdalnie od 2018 roku. Ma za sobą półroczny wyjazd do Azji w formie workation. Poza tym praktykował workation także na Teneryfie, polskim morzem i jeziorem.
Kim jest freelancer?
Według mnie freelancer to osoba, która nie jest na stałe związana z jednym miejscem pracy lub współpracą z jedną firmą, tylko albo realizuje projekty dla kilku podmiotów jednocześnie, albo co jakiś czas realizuje krótkie projekty dla różnych firm. Będąc freelancerem, trzeba być One-Man Army, czyli po trochu znać się na wszystkim: formalnościach, organizacji, umowach...
Czym jest workation?
Workation to połączenie „work” (praca) i „vacation” (wakacje). To zjawisko rozpowszechniło się, gdy praca zdalna stała się powszechna. Jest to sytuacja, gdy wyjeżdżamy poza miejsce zamieszkania (zwykle na dłuższy czas) i za dnia (w godzinach pracy) pracujemy, a po tym czasie zwiedzamy.

Jak zaplanować wyjazd na workation?
Planowanie workation jest długim procesem, szczególnie jeśli planujemy wyjazd w dalsze rejony, jak Azja Południowo-Wschodnia czy inne kontynenty. Przede wszystkim należy określić, na jak długo chce się wyjechać. Następnie warto się zastanowić, dokąd wyjechać (czy to w ramach Unii Europejskiej, czy już na inny kontynent). Jeżeli te dwie kwestie będą mniej więcej określone, warto się upewnić, jaka będzie pogoda w danym miejscu i czy będzie nam ona odpowiadała. Dodatkowo dobrze jest przygotować początkowy plan wyjazdu, czyli określić, w które miejsce jedziemy najpierw - dalszą część podróży można potem planować na bieżąco.
Decydując się na taki wyjazd, należy przeprowadzić podstawowy research - czy dane miejsce jest odpowiednie dla digital nomadów: czy połączenie internetowe jest stabilne i spełnia nasze wymagania, czy są biura coworkingowe lub kawiarnie, w których można pracować.
Kolejny etap to rozmowa z pracodawcą lub z firmą, z którą się współpracuje: czy dla nich taki wyjazd jest "OK" i nie mamy ograniczeń co do miejsca wykonywania pracy. Warto sprawdzić w umowie, którą zawieraliśmy, czy taka forma pracy jest dozwolona. Należy się również zainteresować kwestiami formalnymi, jak na przykład okres, po którym wpada się w rezydencję podatkową danego kraju, polityka wydawania wiz czy dokumenty, które będziemy potrzebować (jak na przykład międzynarodowe prawo jazdy). Dodatkowo wybierając kraje egzotyczne, warto zainteresować się zalecanymi szczepieniami.
Ile trwają przygotowania do wyjazdu na workation?
Nasza podróż obejmowała Singapur, Bali, Malezję, Wietnam i Tajlandię - łącznie 5 krajów. Przygotowania trwały dosyć długo, bo około pół roku. Najwięcej czasu poświęciliśmy na research - badania, weryfikację warunków, polecane miejsca czy czasowe rozplanowanie podróży. Dodatkowo u nas dochodził aspekt kosztów związanych z życiem w Polsce - wyprowadziliśmy się z mieszkania, które wynajmowaliśmy, więc musieliśmy zmagazynować nasze rzeczy, znaleźć miejsce dla samochodu.
Jakie miejsca na workation warto wybierać?
Polecam miejsca, które przede wszystkim będą dobrym punktem wypadowym. Będąc na workation, połowę czasu w ciągu dnia spędza się w pracy. Aby część czasu, którą poświęcamy na zwiedzanie, była możliwa do zaplanowania i zrealizowania, musimy być w miejscu, które będzie dobrym punktem wypadowym w bardziej turystyczne rejony, a jednocześnie nie będzie drogie. Warto wybrać miejsce, gdzie koszty życia są niższe niż w miejscu, z którego osiągamy dochód.
Gdzie szukać informacji na temat workation?
Jest wiele takich źródeł. U nas najczęściej były to grupy na Facebooku. Jest grupa "Cyfrowi Nomadzi", która skupia osoby praktykujące workation. Dodatkowo dla prawie każdego z krajów jest grupa, gdzie są osoby z Polski, które mieszkają w danym miejscu i dzielą się praktycznymi informacjami oraz swoim doświadczeniem. W dużej mierze korzystaliśmy też z blogów i kanałów na YouTube (zwłaszcza tych po angielsku).
Dobrym źródłem informacji okazał się również Reddit. Dodatkowo można skorzystać z dedykowanej strony/aplikacji: Nomad List, która tworzy ranking miejsc na tego typu wyjazdy.
To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!
—
🎙️ #SEOFridays Podcast
☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays