1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Link building 2022

#026: Wyzwania link buildingu 2022 - Szymon Słowik

W dzisiejszym odcinku poruszamy temat szeroko pojętego link buildingu. Zahaczymy o Content Marketing, porozmawiamy o problemach z indeksacją podstron w indeksie Google, jakie backlinki mają wartość oraz czy mogą szkodzić. Zapraszam!

Listen to "#026: Wyzwania link buildingu 2022 - Szymon Słowik" on Spreaker.

Rozdziały odcinka

Gość odcinka

Szymon Słowik - Takaoto.pro
Szymon Słowik

Konsultant SEO, wykładowca, bloger, trener i prelegent czołowych konferencji marketingowych. Prowadzi agencję butikową Takaoto oraz blog szymonslowik.pl

"W 2023 i później będzie się liczyć nie tylko to, czy link jest mocny, ale czy w ogóle wylądował w indeksie i czy się w nim utrzyma."

Szymon: Link building to jedna z podstawowych aktywności, które pozwalają pozycjonować strony internetowe. To proces złożony, enigmatyczny. Wyzwaniem jest zrobić go dobrze, wydajnie, efektywnie. Od wielu lat dominującą formą link buildingu są artykuły sponsorowane. Łatwa dostępność do linków w takich artykułach spowodowała, że zaczęły się dziać pewne negatywne zjawiska na rynku.

Zacząłem się przyglądać alternatywnym metodom linkowania, szukać innych źródeł linków jako urozmaicenia dla formuły artykułów sponsorowanych. W ubiegłym roku razem z Maćkiem Chmurkowskim zaczęliśmy realizować wspólny projekt. Efektem tego jest założenie firmy Tarantula SEO, gdzie zaczęliśmy robić te linki trochę inaczej. Pozwoliło to na zebranie praktycznych doświadczeń, co działa, co nie działa itp. Przez ten rok nauczyłem się wielu ciekawych rzeczy i chcę tą wiedzą się podzielić.

Szymon: Trzeba zaznaczyć, że barierą wejścia na pierwszą stronę wyszukiwania na dane słowo kluczowe w jakimś stopniu jest profil linków konkurencji, która już na to słowo kluczowe "rankuje".

Problem polega na tym, że nie wszystkie linki dostępne na platformach do link buildingu będą warte swojej ceny. Trzeba szukać tych źródeł linków, które będą najmocniejsze.

Artykuły sponsorowane z linkami mają swoje plusy i minusy. Minusem jest to, że ze względu na rosnącą popularność artykułów sponsorowanych wydawcy, widząc ten trend, bardzo chętnie sprzedają linki na swoich serwisach. W związku z tym serwisy bardzo szybko podlegają mocnej eksploatacji. Poza tym warto mieć na uwadze, że kupując artykuł sponsorowany możemy liczyć na to, że będzie przypięty do strony głównej, do strony kategorii. Przez jakiś czas w architekturze serwisu artykuł, który jest nośnikiem naszego linku jest wyeksponowany, czerpie z autorytetu domeny. Z czasem jednak nowe artykuły są publikowane nad nami. W efekcie po roku, dwóch latach moc naszego artykułu jest stosunkowo słabsza względem tego, na co mogliśmy liczyć na początku.

Warto zacząć od korzystania z tych platform, ale nie jest to wystarczająca metoda budowania profilu linków.

Problemy z indeksacją w Google

Szymon: Można powiedzieć, że do niedawna nie było za dużych problemów z indeksacją. Od około dwóch lat problemy z indeksowaniem są powszechne. Zauważyłem, że od niedawna Google wyindeksowuje coraz więcej uprzednio zaindeksowanych zasobów. Jest to problematyczne w kilku obszarach. Może to dotyczyć naszej strony, bloga, artykułów. Może także dotyczyć treści zewnętrznych (artykułów sponsorowanych, wątków na blogach itp.).

Należy zweryfikować, czy linki, które pozyskujemy są nadal w indeksie wyszukiwarki.

Co zrobić, aby linki działały?

Szymon: Przede wszystkim warto zrozumieć, w jaki sposób te linki działają. Stoi za tym dosyć prosta mechanika. Generalnie "klepią" linki ze stron, które też są podlinkowane. Dobrze by było gdyby te strony nie dzieliły się takimi linkami, ponieważ nasz link będzie wtedy bardziej unikalny na tle konkurencji, ale także będzie w większym stopniu czerpał z autorytetu tej strony. Powinniśmy szukać takich miejsc, które spełniają te dwa warunki.

Linki, które szkodzą

Szymon: Jestem zdania, że pewne linki mogą szkodzić. Obserwujemy i robimy na to testy SEO, że kilka procent domen z dobrą historią przesyła negatywne sygnały i strona docelowa, którą linkujemy w ramach testu, zamiast iść do góry, idzie wyraźnie w dół.

Linkowanie z domen zagranicznych

Szymon: Myślę, że można wykorzystać w swojej strategii domeny z tańszych rynków (np. rumuńskiego), żeby pozycjonować bardzo trudne tematy finansowe na innych rynkach (np. norweskim). Warto robić to rozsądnie.

Czy wygląd strony, z której linkujemy, ma znaczenie?

Szymon: Moim zdaniem to problematyczny temat. Z perspektywy marketingowej, zarządzania projektami, współpracy z Klientem można powiedzieć, że wygląd strony odsyłającej ma znaczenie. Z perspektywy Google moim zdaniem absolutnie nie. W mojej ocenie nie ma to żadnego znaczenia jeśli chodzi o moc przenoszonych linków.

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!

Partnerzy Podcastu

UpContent

Marketin9

ORION Media Group


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.