1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Strony w JavaScript - przyszłość czy wciąż problem?

#018: Strony w JavaScript - przyszłość czy wciąż problem? - Piotr Cichosz (Shpyo)

Czy strony wykorzystujące JavaScript to przyszłość Internetu, czy jest to wciąż problem dla Specjalistów SEO? Spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania w rozmowie ze Shpyo - web-developerem Piotrem Cichoszem. Zapraszam!

Listen to "#018: Strony w JavaScript - przyszłość czy wciąż problem? - Piotr Cichosz (Shpyo)" on Spreaker.

Gość odcinka

Piotr Cichosz (Shpyo)

Programista Front-End (JavaScript) tworzący zaawansowane aplikacje webowe. W branży SEO od około 2010 roku, prowadził bloga seoninja.pl. Obecnie prowadzi swoje (małe) projekty SEO i skupia się na optymalizacji stron tworzonych w JavaScript (CSR).

Rozdziały

Renderowanie stron wykorzystujących JavaScript

Piotr: W przypadku Client-Side Renderingu aplikacja w 100% "uruchamia się" w przeglądarce po stronie użytkownika. Server-Side Rendering to typowa strona. W momencie, gdy użytkownik na nią wchodzi, to wszystkie dane są pobierane przez back-end i cała treść ląduje w przeglądarce.

Z punktu widzenia SEO, jeżeli mówimy o bibliotekach czy frameworkach, to nie jest ważne, którego (Angular, React itp.) się użyje. "Seowców" interesuje to, co zostanie zwrócone robotowi wyszukiwarki. Każde z narzędzi ma swoje rozwiązania pozwalające generować SSR, więc nie jest to bariera technologiczna nie do przeskoczenia.

Prerendering używamy w większości przypadków w aplikacjach klienckich, gdzie przygotowujemy gotowy plik HTML, który zbiera wszystko (linki do plików CSS, linki do plików JavaScript, treść konkretnego wpisu itd.). Dzięki temu użytkownik/robot Google odwiedzając stronę od razu dostaje plik HTML gotowy do zaindeksowania. Na końcu pliki JavaScript są uruchamiane i aplikacja działa. Znanym serwisem do prerenderingu jest prerender.io

Renderowanie hybrydowe

Piotr: Renderowanie hybrydowe to tworzenie aplikacji izomorficznych (kod pisze się jeden raz). Oznacza to, że kod, który jest wykorzystywany w aplikacji klienckiej jest używany też w wersji serwerowej.

Warto zaznaczyć, że "seowca" interesuje przede wszystkim kod źródłowy w przeglądarce czy sprawdzenie go jako Googlebot. Jeżeli są one podobne to znaczy, że w aplikacji klienckiej jest widoczny kod HTML. Jeżeli nie, to wymaga to poprawy i usprawnienia.

Single Page Application

Piotr: Audytuję głównie strony Single Page Application na React'cie. To, który framework można uznać za najlepszy zależy tak naprawdę od programisty. Każdy ma swoje zdanie. Jeden będzie bronił Angular, drugi React, kolejny jeszcze czegoś innego.

Google a JavaScript

Piotr: Googlebot dobrze widzi strony stworzone w JavaScript. Google wie, że JavaScript jest popularny i idzie za tym trendem. Kwestią czasu było to, kiedy zacznie indeksować strony, które wykorzystują właśnie JavaScript. Zdecydowanie warto sprawdzić czy Googlebot poprawnie renderuje naszą stronę w JavaScript. Najlepszym narzędziem do sprawdzenia jest Google Search Console. Pozwala nam ono na wyłapanie ewentualnych błędów.

Można napotkać jednak na pewne trudności. Aplikacja w JavaScript z punktu widzenia biznesowego będzie działać, zarabiać, ale z punktu widzenia Google być może będzie sprawiała trudności np. w indeksowaniu. Należy to sprawdzić.

Piotr: Jeżeli chcemy coś zmienić (platformę, silnik sklepu), dobrze jest już w tym momencie myśleć o SEO. Można skonsultować się z firmą, specjalistą, którzy przygotują nam listę rzeczy, na które należy spojrzeć, żeby migracja strony przebiegła w miarę bezboleśnie.

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.