1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Punkty styku SEO, SXO i dostępności cyfrowej stron WWW

#058: Punkty styku SEO, SXO i dostępności cyfrowej stron WWW - Marcin Opolski

Zaczynamy 6. sezon podcastu! Dziś zaprosiłem Gościa, który opowie o dostępności cyfrowej i jak to się ma do SEO i SXO. Marcin był prelegentem na Festiwalu SEO 2024, gdzie poruszał ten temat, natomiast rozwijamy pewne wątki jeszcze bardziej. Zapraszam!

Słuchaj SEO Fridays w YouTube Music
Posłuchaj SEO Fridays w Apple Podcasts
Słuchaj SEO Fridays na Spotify
Słuchaj SEO Fridays na YouTube

Listen to "#058: Punkty styku SEO, SXO i dostępności cyfrowej stron WWW - Marcin Opolski" on Spreaker.

Rozdziały

Gość odcinka

Marcin Opolski - Sales&More
Marcin Opolski - Sales&More

Pozycjonowaniem zawodowo zajmuje się od 2008, ale hobbystycznie zaciekawił się tym tematem już w 1998 roku. Miał okazję poznać tryb pracy zarówno agencyjny, freelancerski, jak i inhouse’owy. Na początku 2023 dołączył do zespołu SEO w agencji Sales&More. Ma też doświadczenie dziennikarskie, czasem wyżywa się też pisarsko.

Kwestiami dostępności interesuje się prywatnie, m.in. wykonując co jakiś czas amatorskie audiodeskrypcje grafik artystycznych czy komiksów dla niewidomych.

Audiodeskrypcja to opis narracyjny pozwalający na wyobrażenie sobie obrazu bez pomocy wzroku.

Czym właściwie jest dostępność cyfrowa?

Mamy pełne spektrum różnych dysfunkcji, które funkcjonują w społeczeństwie. W dostępności skupiamy się na tym, by nasza strona była dostępna dla jak największej rzeszy osób. Głównie dotyczy to osób niepełnosprawnych, pozbawionych wzroku, mających problem z motoryką, głuchych lub osób z zaburzoną koncentracją. Ale mowa tu nie tylko o dysfunkcjach. W grupie odbiorców należy też uwzględnić osoby starsze, dzieci czy osoby, które mają słabszy sprzęt komputerowy lub wolniejsze łącze internetowe.

Czy SEO i dostępność mogą iść w parze?

Nawet muszą. Web developerzy mogą stworzyć stronę przygotowaną ściśle technicznie do użytkowania przez osoby z dysfunkcjami, ale trzeba jeszcze ją wypełnić treściami, nagłówkami, altami czy innymi słownymi aspektami. I tutaj wchodzi właśnie specjalista SEO, który jeżeli ma wiedzę o tej dostępności, to też weźmie to pod uwagę.

Nie wszystko zależy od specjalisty SEO, ponieważ niektórych rzeczy (jak design) taki specjalista nie naprawi – może jedynie wskazać najważniejsze rzeczy techniczne do poprawy. Do kwestii głębszej dostępności warto nawiązać współpracę z jakąś agencją, firmą czy instytucją, która się zajmuje stricte accessibility.

Web Accessibility łączy się nie tylko z klasycznym SEO, ale też z ASO

Mam przeświadczenie, że Specjaliści SEO, chcąc nie chcąc, będą musieli się rozwijać nie tylko w Google, ale właśnie w ASO czy w wyszukiwaniu wertykalnym. To jest przyszłość wymuszona.

Nagłówki i organizacja tekstu a dostępność i SEO

Nagłówki pierwotnie zostały wprowadzone jako punkty orientacyjne w tekście. Jeśli stworzymy na ich podstawie konspekt treści, to możemy w niego klikać i przeskakiwać do kolejnych rozdziałów. Jeżeli nie nadamy hierarchii nagłówkom, spis treści nie spełni swojej funkcji – niewidomy będzie zmuszony do odsłuchania całości treści. Odpowiednie oznaczanie nagłówków może też zapunktować od strony SEO.

Warto też zadbać o to, aby tekst był angażujący. To kwestia istotna nie tylko dla osób z niską koncentracją, ale też na przykład dla nie-native'ów. Jeżeli zdania będą skomplikowane, wielokrotnie złożone, to odcinamy się nie tylko od osób z niską koncentracją, nie-native’ów czy ludzi, którzy chcą po prostu szybko go przeczytać, ale też od głuchych (język migowy opiera się na innej gramatyce, więc skomplikowane zdania języka fonicznego są dla nich problemem).

Problemy z motoryką a konwersja

Klawiatura jest częstym wyborem dla osób z mocno ograniczoną motoryką. Dla nich dużym problemem są sytuacje, kiedy menu ucieka (bo zbudowaliśmy je wielopoziomowo, z wieloma zagnieżdżenia) lub elementy na stronie są zbyt blisko siebie. Jeżeli dojdzie do takich sytuacji, możemy stracić użytkownika, bo ten się zdenerwuje, zirytuje, nie kliknie tam, gdzie chce.

Uwaga! To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy (wraz z linkami o których mówimy) znajdziesz na YouTube, Apple Podcasts, Spotify i we wszystkich innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ X: https://x.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.