1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Relacja z Search Central Live 2024 w Warszawie

#048: Relacja z Search Central Live 2024 w Warszawie - Jacek Żmudziński

Dziś spotkanie z Gościem, który dostał się na spotkanie w siedzibie Google w Warszawie w ramach Search Central Live. Jacek opowie o kulisach wydarzenia, o prelekcjach i o tym, co Google chciało przekazać Specjalistom SEO w Polsce!

Posłuchaj SEO Fridays w Apple Podcasts

Listen to "#048: Relacja z Google Search Central Live 2024 w Warszawie - Jacek Żmudziński" on Spreaker.

Rozdziały

Gość odcinka

Jacek Żmudziński
Jacek Żmudziński

Od 12 lat związany z branżą SEO oraz marketingiem internetowym. Zna SEO z każdej możliwej perspektywy, ponieważ ma doświadczenie jako: klient korporacyjny, właściciel sklepu internetowego, ekspert in-house, pracownik agencji marketingowej oraz niezależny konsultant. Pozwala mu to myśleć strategicznie i rozumieć procesy, jakie zachodzą w organizacjach zarówno tych dojrzałych, jak i również w raczkujących startup'ach.

W ciągu ostatnich lat miał okazję pracować dla Klientów z wielu branż, między innymi: software development, e-commerce, hotelarskiej oraz audytował wiele serwisów internetowych, doradzając największym polskim markom. Team Leader w MakoLab, late co-founder w Design Town, marketing consultant. Wykładowca SEO na krakowskim AGH. Jak sam o sobie mówi „położył” już dwa projekty e-commerce, dzięki czemu wie jakich błędów unikać przy kolejnych projektach.

Ile trwało wydarzenie i czy udział był bezpłatny?

Dawid: Udało Ci się uzyskać zaproszenie na konferencję Search Central Live, która odbyła się 24 kwietnia 2024 roku w Warszawie. Mógłbyś zdradzić trochę informacji organizacyjnych?

Jacek: Na miejscu było około 200 osób, czyli nie był to duży event, ale chętnych było znacznie więcej. Udział w wydarzeniu był bezpłatny, natomiast trzeba było mieć zaproszenie, o które wnioskowało się w formularzu. Z tego, co pamiętam, było w nim pytanie o doświadczenie w SEO oraz firmę, z której się jest. Nie trzeba było się wykazać jakąś wiedzą albo udowodnić swoje sukcesy. Konieczne było podanie e-maila, więc w teorii mogli połączyć go z kontem w Search Console, ale wątpię, żeby coś takiego było robione. Konferencja była prowadzona przez polski oddział Google i była transmitowana w paru krajach europejskich.

Było 4 prelegentów, ale 90% czasu, może 80% zajmowali naprzemiennie Martin Splitt i John Mueller ze szwajcarskiego oddziału. Były jeszcze dwie prezentacje: jedna od Natalii Żaby dotycząca fact-checkingu w Google oraz jedna dotycząca trendów (niestety nie pamiętam tej osoby, ale była to analityczka z polskiego oddziału Google).

Jakie tematy były poruszane?

Dawid: Czy pokrywały się z tymi, podanymi na blogu Google?

Jacek: Tematy się mniej więcej pokrywały - prelekcji było około 10, a każda trwała 30 minut. Były omawiane podstawy w kontekście tego, jak działa wyszukiwarka oraz jakie są nowości w SEO. Była cała prezentacja o AI w SEO, w której omówiono, jak działają modele językowe oraz czym jest Gemini. Był też temat o analizie spadku ruchu w Google: konkretny case study, jak analizować taki spadek i co może być jego powodem. Było również sporo o SGE (AI Overviews).

Cała konferencja była na poziomie bardzo ogólnym, bardzo podstawowym - takim, który pokaże, jak Google widzi SEO. Myślę, że jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z albo nie pracuje na codzień w branży SEO, to było to dla niego na pewno bardzo wartościowe spotkanie. Natomiast osoby, które zajmują się tym na co dzień, mogły między wierszami wysnuć jakieś wnioski lub potwierdzić, że z czymś się nie zgadzają i zostać przy swoich racjach.

Wartość prezentacji

Dawid: Czy w tych prezentacjach było coś, co mogłeś realnie wdrożyć w swojej pracy, coś, co zmieniło Twoje postrzeganie SEO?

Jacek: Mam takie wrażenie, że Google robi swoje w oficjalnej komunikacji i my gramy z nimi troszkę w kotka i myszkę. Oni wiedzą, że my robimy swoje i być może nie ze wszystkimi praktykami chcą walczyć. Wiem, że cała konferencja odbiła się jakimś echem w społeczności SEO i wywołała reakcję w social mediach, bo m.in. na prezentacji Martina Splitta pojawiły się informacje w kontekście mitów SEO (z którymi częściowo nie mogę się zgodzić).

Podsumowanie

Dawid: Czy chciałbyś jeszcze coś dodać w kontekście tej konferencji Google?

Jacek: Na koniec mogę dodać, że może nie warto wierzyć we wszystko, co można przeczytać i usłyszeć od Googlersów. Warto mieć własne know-how, a nie słuchać stricte jakichś wytycznych, bo nie zawsze daje to najlepsze efekty. Póki będziemy opierać nasze działania na swojej wiedzy i swoich doświadczeniach, to wydaje mi się, że my jako Specjaliści SEO będziemy potrzebni.

Uwaga! To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy (wraz z linkami o których mówimy) znajdziesz na YouTube, Apple Podcasts, Spotify i we wszystkich innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.