1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
SEO dla świeżaków

#034: SEO dla świeżaków - Paweł Cengiel

Dziś trochę odmienny temat niż zazwyczaj. Pochylamy się nad SEO pod kątem osób nowych w branży. Cenne wskazówki, skąd czerpać wiedzę, jak rozpocząć przygodę z SEO i jeszcze kilka pokrewnych tematów. Zapraszam!

Listen to "#034: SEO dla świeżaków - Paweł Cengiel" on Spreaker.

Rozdziały odcinka

Gość odcinka

Paweł Cengiel
Paweł Cengiel

Specjalista SEO od 8 lat w branży. Autor dwóch książek, które łącznie osiągnęły sprzedaż na poziomie ponad 3500 sztuk. W wolnych chwilach dzieli się wiedzą na swoim kanale na YouTube, w którym wyjaśnia od podstaw techniki pozycjonowania stron i sklepów internetowych w wyszukiwarce Google.

Książki o SEO

Nauka SEO bez książek, kursów czy narzędzi jest ciężka. Ważne, aby zgłębiać tematy, które w danym momencie Cię interesują - czytać konkretne rozdziały, a nie całe książki. Pozycje, które warto mieć, to: „The SEO Playbook” (ref link), „SEO wojownik” czy „Sztuka SEO”.

Kto może zostać Specjalistą SEO?

Tło, które jest związane ze studiami czy inną formą edukacji ma wpływ i na pewno ułatwi wejście do branży SEO. Nie ma jednak (jeszcze) studiów technicznych związanych wyłącznie z SEO. Nie ma też konkretnych cech osobowości, które wskażą, że ktoś będzie w SEO najlepszy. Przede wszystkim liczą się chęci do nauki i rozwoju.

Specjalista SEO powinien być dociekliwy, zdyscyplinowany, pracowity i samodzielny. Powinien również nie bać się podejmowania decyzji. To cechy, które niewątpliwie się przydadzą w tej branży ze względu na ciągłą zmienność. Dobrze jest mieć nie tylko podstawową wiedzę z tematów technicznych, jak budowa stron internetowych, działanie Google czy znajomość języka HTML, ale również umiejętności miękkie, jak redakcja tekstu czy wybór słów kluczowych.

Sposoby na naukę SEO

Jakiś czas temu Paweł umieścił na Linkedin wpis, gdzie zostały wymienione źródła, z których można pozyskiwać wiedzę na temat SEO. Lista ta została podzielona ze względu na sposób pozyskiwania wiedzy - znajdziesz w niej książki, kursy, blogi, webinary, kanały na YouTube i podcasty. Dodatkowo wiedzę możesz zdobywać w praktyce lub podczas bezpośredniego kontaktu z prelegentem kursu czy szkolenia.

Kursy SEO

W Internecie można spotkać różne kursy. Bardzo ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić - na podstawie spisu treści czy listy odcinków - czego można się z danego kursu nauczyć. Warto zwrócić uwagę na narzędzia praktyczne. W SEO-Kurs.pl Paweł postawił na naukę praktyczną z obsługi narzędzi SEO. Wziął na warsztat listę najczęściej wykorzystywanych aplikacji, które omawi krok po kroku. Polecam również wideo kurs „PapaSEO”. Jest on oparty na wiedzy technicznej, a nie teoretycznej - otrzymujesz informacje sprawdzone w praktyce.

Podcasty o SEO

Podcastów o SEO trochę już jest - prowadzą je Specjaliści SEO, agencje SEO i firmy, które wypuszczają narzędzia wykorzystywane przez seowców. Warto korzystać z tych materiałów, ponieważ przekazują praktyczną wiedzę dotyczącą wykorzystywania narzędzi oraz poruszania się w świecie SEO. Listę polskich podcastów o SEO przygotowaną przez Karolinę Matyskę - gościa szóstego odcinka SEO Fridays #006: Recepta na kryzys - Tarcza Antykryzysowa Senuto znajdziesz w opisie odcinka w aplikacjach do słuchania podcastów.

Kanały o SEO na YouTube

Na YouTube znajdziesz większość podcastów, które prowadzą Specjaliści SEO oraz agencje. Są tam także kanały prowadzone przez firmy, które tworzą narzędzia wykorzystywane w branży SEO. Często można znaleźć również zapisy z branżowych webinarów.

Eventy SEO

Świetnym sposobem na zdobycie wiedzy o SEO jest udział w festiwalach czy konferencjach branżowych. Do tych najważniejszych należą: Kulturalnie o SEO, SEO & Content Camp (WhitePress), semKRK BIG (#005: Od meet-up'u do jednej z największych konferencji SEO w Polsce), SEO Poland, SEO Rejs (#002: SEO Rejs 2020 - ekskluzywne szkolenie i networking SEO), Festiwal SEO (#019: Największe wydarzenie w branży SEO w Polsce), I Love SEO (w ramach I Love Marketing).

Praktyczna nauka SEO

W nauce SEO przede wszystkim chodzi o praktykę - to ona determinuje to, jak bardzo jesteśmy skuteczni. Jest to najlepsza forma nauki, natomiast warto mieć już wtedy podstawową wiedzę teoretyczną. Dużo umiejętności można nabrać, prowadząc kampanie Google Ads, które będą podstawą do tego, aby wejść w branżę SEO.

Narzędzia SEO

Jest wiele narzędzi wykorzystywanych w SEO. Zanim jednak na któreś z nich się zdecydujesz, warto je przetestować (np. na swojej stronie). Większość oferuje 7- lub 14-dniowy trial i warto z tej opcji skorzystać. Dobrym narzędziem na start jest Senuto (ref link), które ma również całą bazę wiedzy publikowaną na kanale YouTube. Polecam również SEMSTORM, Majestic SEO, Ahrefs czy Surfer (ref link) (#003: Najsłynniejszy Surfer w Polsce).

Praktyki w agencjach SEO

Praktyki w agencjach SEO lub w Dziale Marketingu in-house są świetnym sposobem, aby przebywać z osobami, które dużo wiedzą i rozumieją działania SEO. Warto pozyskać od nich tę wiedzę, a jednocześnie poukładać swoją. Nauka SEO na własną rękę bywa długa, żmudna i pełna błędów, więc jeśli chcesz się uczyć od najlepszych i przebywać w ich otoczeniu, warto postarać się o praktyki. Dzięki nim nie tylko pozyskasz wiedzę, ale również poznasz ciekawe osoby, które zajmują się pozycjonowaniem od kilku, kilkunastu lat. Od nikogo nie nauczysz się tak, jak od praktyka, który zajmuje się tym każdego dnia.

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.