1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
SEO Analityka

#025: Analityka w SEO - Maciej Lewiński

Mówiąc o analityce internetowej, nie sposób nie wspomnieć o najsłynniejszym analityku internetowym w Polsce. Maciej opowiada, co typowy Specjalista SEO może wyciągnąć z narzędzi analitycznych, co powinien analizować, kiedy powinien analizować i po co powinien analizować. Słowa na dziś - analiza danych! Zapraszam!

Listen to "#025: Analityka w SEO - Maciej Lewiński" on Spreaker.

Rozdziały odcinka

Gość odcinka

Maciej Lewiński
Maciej Lewiński

Mówią o nim Adam Małysz polskiego marketingu, bo osiąga wyniki, które niewiele osób umiałoby powtórzyć. Przy użyciu Google Analytics i Google Ads optymalizuje strony WWW i kampanie marketingowe takich marek jak Yves Rocher, Pizza Hut czy Allegro. Według Mamy pierwsze wypowiedziane przez niego słowo brzmiało: „konwersja”, a już w przedszkolu liczył współczynnik odrzuceń przy użyciu makaronu w cyferki.

Potem było tylko lepiej: ma ponad 12 lat doświadczenia w analizie danych i profesjonalnych wdrożeniach Google Analytics, a od 7 lat na polskich scenach konferencyjnych uczy w jaki sposób efektywnie analizować dane po to, by zwiększyć sprzedaż i poprawić rentowność swojego biznesu.

Ponieważ jest z Poznania, to zrobi wszystko, byś nie przepalił swojego budżetu reklamowego, bo nic nie smuci go bardziej niż marnowanie pieniędzy. Nie musicie wierzyć jego Mamie na słowo, gdy mówi, że jest największym ekspertem od Google Analytics w Polsce - zaświadcza o tym sam Google, który "ocertyfikował" go od stóp do głów.

Czym jest i co daje nam analityka internetowa?

Maciek: Analityka internetowa to proces, na który składa się zbieranie danych ilościowych i jakościowych. Zebrane dane są następnie przetwarzane w raporty, które są analizowane. Po wyciągnięciu odpowiednich wniosków stawiane są hipotezy, że coś jest lepsze lub gorsze. Następnie jest to sprawdzane i proces powtarzany jest od nowa.

Celem analityki jest to, żeby strony internetowe mogły rosnąć. Robimy wszystko, żeby zoptymalizować wszystkie działania, które dzieją się wokół strony internetowej. Są to rzeczy związane z pozyskiwaniem ruchu oraz to, co dzieje się na stronie internetowej.

Analityka ilościowa wskazuje miejsce, gdzie jest problem. Nie zawsze jednoznacznie może powiedzieć, dlaczego problem wystąpił. Badaniem jakościowym doprecyzowuje się, co go spowodowało. Wykorzystuje się do tego np. narzędzie CUX.io

Co, kiedy i przy użyciu jakich narzędzi warto analizować?

Maciek: Bardzo często korzystamy z Google Analytics, gdy coś się wydarzy. Jednak jest to narzędzie, z którego powinno się korzystać co drugi dzień lub przynajmniej raz w tygodniu. Pozwala to na sprawdzenie ogólnego stanu kondycji strony internetowej.

Jako narzędzia ilościowe rekomenduję Piwik PRO, Adobe Analytics. Narzędzia jakościowe to CUX.io, Hotjar, Crazy Egg, Amplitude.

Pierwsza rzecz, którą należy mierzyć to główny cel, dla którego powstała strona internetowa. W przypadku sklepów internetowych jest to sprzedaż. Jeżeli w dowolnym narzędziu analitycznym ustawimy sobie cel biznesowy, to gdy będziemy zbierali dane, zaczniemy je przetwarzać, wygenerujemy raport, otrzymamy jakąś liczbę. Może okazać się, że strona działa w 50% dobrze. Oznacza to, że w 50% działa źle. Nasuwa się pytanie, dlaczego tak jest. Dlatego oprócz głównych celów biznesowych, powinniśmy ustalić cele pomocnicze (cele mikro). Na początek takich celów nie powinno być więcej niż 5-6.

Co o analityce internetowej powinien wiedzieć Specjalista SEO?

Maciek: Specjalista SEO powinien wiedzieć dużo o analityce internetowej i znać się na Google Analytics. Powinien umieć sprawdzać, czy rośnie ruch organiczny, czy rośnie na konkretnych podstronach, co się dzieje na tych podstronach itp.

Jak wiedza analityczna może przydać się w SEO?

Maciek: Diabeł tkwi w szczegółach. Prawda jest taka, że każdy raport w Google Analytics będzie dobrym raportem jeżeli potrafimy się w tym raporcie odnaleźć, czyli korzystać z określonych funkcji, dodawać segmenty, sortować dane. Specjalista SEO powinien umieć także stworzyć raport niestandardowy, czyli dedykowany do rozwiązania konkretnego problemu.

Słowa kluczowe - not provided, not set, direct - jak sprawdzić po jakich słowach kluczowych ktoś znalazł, wszedł na stronę i skonwertował?

Maciek: Pierwszy patent, który znam, polega na sprawdzeniu intencji użytkownika. W głównej mierze można zrobić to pytając Google Analytics, na jaką stronę internetową użytkownik wszedł w danym momencie. Nie jest to metoda zbyt precyzyjna. Kolejne rozwiązanie to twarda statystyka i posiłkowanie się rozkładem Bernoulliego. Można spróbować obliczyć, które słowa kluczowe spowodowały wizytę, konwersję na stronie internetowej. Trzeci sposób na słowa kluczowe w Google Organic to zastosowanie dodatkowego narzędzia np. Keyword Hero.

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!

Partnerzy Podcastu

UpContent

Marketin9

ORION Media Group


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.