1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
SEO dla bloga

#020: SEO dla serwisów blogowych - Paweł Gontarek (Zgred)

Gościem dzisiejszego odcinka jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci na polskiej scenie SEO. Twórca jednego z pierwszych blogów o SEO w Polsce - zapraszam do odcinka o SEO dla serwisów blogowych, gdzie Paweł Gontarek przedstawia bogatą wiedzę na temat tego, jaką rolę powinien pełnić blog w sklepie/witrynie usługowej i jak zwiększyć widoczność organiczną na blogu!

Listen to "#020: SEO dla serwisów blogowych - Paweł Gontarek (Zgred)" on Spreaker.

Rozdziały

Gość odcinka

Paweł Gontarek (Zgred)

Od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społeczności SEO. Ukończył Politechnikę Warszawską oraz Uniwersytet SWPS na kierunku User Experience Design. Z wykształcenia informatyk, z zamiłowania seowiec. W pracy skupia się przede wszystkim na audytach SEO. Interesuje się UX. Chętnie dzieli się wiedzą. Od 2010 r. prowadzi blog zgred.pl. Obecnie pracuje jako freelancer oraz prowadzi małą agencję Semgence.

Trochę historii: Dlaczego postanowiłeś zamknąć swój katalog SEO?

Paweł: Katalogi SEO przeżywały rozkwit w latach 2008-2010, kiedy nie było algorytmów i kar. Katalog w najlepszym momencie przynosił kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy odwiedzin dziennie. Później został przez Google mocno "zaorany". Pod koniec jego istnienia było do 600 odwiedzin miesięcznie. Tych odwiedzin była więc nikła liczba, więc postanowiłem się rozstać z katalogami.

W związku z tym, że blog został zmigrowany na www.zgred.pl, pojawiła się tam oferta na działania SEO. Można powiedzieć, że lata 2005 i 2006 były przełomowe, bo po 18 latach w korporacji zacząłem działać w branży SEO. Natomiast od stycznia 2021 roku zacząłem budować swoją agencję.

Jaką rolę powinien spełniać blog?

Paweł: Na ten moment mówi się, że bloga powinien prowadzić każdy, kto świadczy usługi. Blog to wyjście do Klienta z różnymi sprawami, rozwiązaniami, pomysłami, to budowanie swojej marki eksperta. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie w każdej branży jesteśmy w stanie poprowadzić bloga, znaleźć copywritera.

Blog jest bardzo mocnym wsparciem dla sprzedaży. Zalecam też zadać sobie pytanie, co po przeczytaniu artykułu blogowego ma zrobić Klient. Na stronie wpisu powinny być takie zajawki/miejsca, w których użytkownik jest zachęcany do kliknięcia i do przejścia na usługę/produkt.

Optymalizacja contentu (treści)

Paweł: Rzadko udaje się zoptymalizować teksty na 100% pod kątem SEO. Ważne jest, żeby po prostu ten content powstał i był przynajmniej przyjazny dla użytkownika oraz dobry pod kątem SEO. Generalnie trzeba tę treść po prostu napisać według jakichś wytycznych, które są charakterystyczne dla każdej z branż.

Można ustalić, że na przykład po trzech miesiącach wracamy do contentu i patrzymy, jak on się zachowuje w wynikach wyszukiwania, na ile słów kluczowych rankuje, na jakie słowa kluczowe ma bardzo dużo wyświetleń, a mało kliknięć. Warto wtedy zmienić ewentualnie strukturę nagłówków, dopisać słowa kluczowe.

Optymalizacja treści to: poznanie branży, zasad, zrobienie briefu, napisanie contentu, zoptymalizowanie go. Natomiast do tych wpisów blogowych co jakiś czas warto wracać, żeby je jeszcze zoptymalizować.

Jak nie kanibalizować blogiem oferty usługowej/produktowej?

Paweł: Bardzo trudno jest uniknąć kanibalizacji zwłaszcza, jeżeli mamy część contentu, która była napisana 2 lata temu i chcemy ją dooptymalizować. Jeżeli chcemy opisać usługę i tak samo napisać artykuł blogowy, to nie tędy droga.

Warto zainteresować się Pillar Pages. W tym momencie główny artykuł może stać się filarem. Natomiast dookoła zbudować małe artykuły, które będą nawiązywały w jakiś sposób do sekcji, które są w tym dużym artykule i po prostu podlinkować wewnętrznie. Jest duża szansa, że to się wtedy ustabilizuje.

Linkowanie wewnętrzne z karty produktu

Paweł: Jeżeli odeślemy Klienta ze strony produktu (a naszym celem przecież jest sprzedaż) do wpisu blogowego, to jest duża szansa, że ten Klient po przeczytaniu artykułu już nie wróci i nie kupi. Ewentualnie wyjdzie z bloga i kupi u kogoś innego. Nie jestem zwolennikiem wieszania "zajawek" blogowych na kartach produktów.

Linkowanie zewnętrzne - linki wychodzące i przychodzące (backlinki)

Paweł: Jeżeli rozpatrujemy linkowanie zewnętrzne jako linki wychodzące z mojego serwisu, czy z mojego sklepu do serwisów zewnętrznych, to raczej staram się tego unikać. Każdy użytkownik, który kliknie w link wychodzący jest użytkownikiem straconym. Zakładam, że on do mnie nie wróci i u mnie danej rzeczy nie kupi.

Warto natomiast dbać o linki przychodzące (backlinki) do swojej strony, bo to wzbogaca profil linków, daje zaufanie do serwisu internetowego.

Czy blog jako składowa Private Blog Network (PBN) ma sens?

Paweł: Sam wykorzystuję portale, które mam do dyspozycji w sieci. Na danym portalu wieszam od trzech do pięciu artykułów z linkami do siebie i jeszcze linkuję między tymi artykułami, czyli wewnętrznie. Linkuję także między artykułami zewnętrznie. Natomiast sam dla siebie PBN nie mam.

Mierzenie efektów i konwersji - analityka na blogu

Paweł: Jeżeli chodzi o konwersje wspomagane, prowadzimy usługi SEO, które są bardzo mocno odłożone w czasie. Konwersja potrafi nastąpić nawet po kilku miesiącach. Można powiedzieć, że jest to niemierzalne. Natomiast w przypadku konwersji sensu stricte, to w tym momencie dla mnie najistotniejsze jest to, żeby sprawdzić, co ten Klient robi i w jaki sposób się zachowuje na stronie.

Prezent od Gościa

Jaki update w 2021 roku Google wdrożyło najciszej i najkrócej się o nim mówiło? Dotyczył w głównej mierze sklepów internetowych. Dwie godziny konsultacji ze Zgredem dla pierwszej osoby, która w komentarzach poniżej napisze prawidłową odpowiedź.

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.