1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Festiwal SEO 2021

#019: Największe wydarzenie w branży SEO w Polsce - Festiwal SEO - Artur Strzelecki

Już za tydzień 15.10.2021 widzimy się w Katowicach - wystartuje największa impreza SEO w Polsce - Festiwal SEO. Zapraszam na rozmowę z twórcą tego wydarzenia, będzie trochę historii, organizacja "od kuchni" oraz plany odnośnie przyszłości Festiwalu SEO!

Listen to "#019: Największe wydarzenie w branży SEO w Polsce - Festiwal SEO - Artur Strzelecki" on Spreaker.

Gość odcinka

Artur Strzelecki

Twórca największej imprezy SEO w Polsce. Redaktor naczelny SilesiaSEM. W artykułach upowszechnia wiedzę o marketingu w wyszukiwarkach internetowych. W wolnych chwilach doradza dużym i małym Klientom. Na co dzień spełnia się jako pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, od jakiegoś czasu ze stopniem naukowym doktora.

Rozdziały

Festiwal SEO 2021 w Katowicach

Jak zrodził się pomysł na Festiwal SEO?

Artur: Pierwsze spotkanie było w kwietniu 2009 roku. Wtedy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach wystąpiły z prezentacjami trzy osoby. Było 170 uczestników - większość to studenci, ale poznałem też kilka osób z branży. Rok później zdecydowałem się zorganizować całodniowe warsztaty Silesia SEM. Było 16 prelegentów i 238 uczestników, dwie ścieżki tematyczne podzielone na SEO, analitykę, Google Ads.

Społeczność się rozrastała i powstała idea Festiwalu SEO. Zbiegło się to z organizowanym w 2013 roku konkursem pozycjonowania stron. Pierwsze dwa wydarzenia organizowałem z Tomkiem Wieliczko. Każde z nich ma swój dożywotni landing page, na którym można sprawdzić kto był, jakie były tematy. Od maja 2013 roku jest to wydarzenie o charakterze konferencyjnym, edukacyjnym, towarzyskim.

Kto zaangażowany jest w organizację?

Artur: Tak jak wspomniałem, pierwsze dwa wydarzenia współorganizowałem z Tomkiem. Natomiast od 2015 roku organizuję je sam. Od strony formalnej podmiotem organizującym jestem ja i moja działalność gospodarcza. Przez wiele tygodni w ciągu roku rozmawiam z prelegentami, sponsorami, wymieniam e-maile z uczestnikami. Jest to praca ciągła.

Drugą mocno zaangażowaną osobą jest Sławek Borowy, który od 2015 jest prezenterem na Festiwalu SEO. W trakcie wydarzenia mam zespół, który pomaga mi przy rejestracji, wydawaniu materiałów reklamowych, sterowaniu całym wydarzeniem od strony technicznej. Za każdym razem w Festiwalu SEO uczestniczy coraz więcej osób.

Przenosiny eventu do MCK - co jeżeli uczestników będzie jeszcze więcej?

Artur: Do Międzynarodowego Centrum Kongresowego przenieśliśmy się w 2016 roku. Obecnie w trakcie Festiwalu SEO mamy zajęte w zasadzie wszystkie dostępne tam miejsca. Jeżeli tych uczestników będzie jeszcze więcej, to zawsze będzie można przenieść się w inne miejsce. Na ten moment bardzo dobrze współpracuje mi się jednak z gospodarzami MCK w Katowicach.

Według jakiego klucza dobierani są prelegenci?

Artur: Jest tak, że zapraszam kogoś na Festiwal SEO i proponuję mu wystąpienie, a ta osoba się zgadza. Jest też tak, że zapraszam kogoś, ale ta osoba odmawia. Czasem prelegenci zgłaszają się do mnie sami. Na przykład w tym roku przyjedzie ze Słowacji Daniel Duriš z agencji Basta Digital. On jest właśnie taką osobą, która zgłosiła się sama. Są także agencje, freelancerzy, którzy zgłaszają się sami. Zdecydowanie więcej prelegentów jest jednak wśród osób, które sam zaprosiłem.

Czy będą dwie ścieżki tematyczne?

Artur: Zastanawiałem się nad tym, żeby wprowadzić ścieżkę dla specjalistów technicznych SEO i drugą dla marketingowców, copywriterów. Doszedłem jednak do wniosku, że to trudny wybór dla uczestnika konferencji, na jaką prelekcję pójść. Postanowiłem u siebie tego nie robić, żeby nie było dylematu, co wybrać. Zawsze była jedna ścieżka i na razie taki jest plan, żeby przy jednej ścieżce pozostać.

Nagrywanie prelekcji i udostępnianie on-line

Artur: Nie myślałem o tym. Festiwal SEO jest wydarzeniem o charakterze lokalnym, stacjonarnym. Ludzie mogą się zobaczyć twarzą w twarz. Taka jest idea, żeby przyjechać do Katowic, spędzić tu trochę czasu, porozmawiać ze sobą. Udostępniając materiały on-line niczym byśmy się nie wyróżniali. Byłoby to kolejne wydarzenie, materiały, które można nabyć i zobaczyć on-line.

Czy kiedykolwiek będzie zmiana miasta?

Artur: Na początku o tym myślałem i nawet w relacji wideo z Festiwalu SEO w 2014 roku o tym mówiłem. Dzisiaj takich myśli nie ma. Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych w Katowicach.

Prezent od Gościa

Do rozdania jest jeden bilet wstępu na tegoroczny Festiwal SEO 2021. Proszę podać w komentarzu poniżej (w tym wpisie blogowym) kto był najczęściej występującym prelegentem podczas Festiwalu SEO w ostatnich latach? Kto pierwszy ten lepszy. Oczywiście odpowiedź musi być prawidłowa! 😊

To tylko wycinek. Całość naszej rozmowy, oraz linki do materiałów o których mówimy, znajdziesz w nagraniu na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.