1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
SEO dla korporacji

#017: SEO dla korporacji – Sławek Borowy

Jak „ugryźć” Klienta korporacyjnego? Jaka jest specyfika pracy z dużymi Klientami? Rozmowa ze Sławkiem Borowym na temat SEO dla korporacji. A na koniec: mega prezent! Zapraszam!

Listen to "#017: SEO dla korporacji - Sławek Borowy" on Spreaker.

Gość odcinka

Sławek Borowy - Asante
Sławek Borowy - Asante

Właściciel butikowej agencji SEO "Asante" z Katowic. W branży działa od 2007 roku, pierwsze szlify zdobywając w agencji "4People". Obok działalności projektowej, prowadzi też warsztaty z zakresu SEO i analityki internetowej, incydentalnie występuje na konferencjach branżowych, np. jako prowadzący "Festiwal SEO".

Rozdziały

Czym różnią się małe firmy kupujące SEO od dużych?

Sławek: Dla mnie to bardzo proste rozgraniczenie, które stosuję mentalnie w głowie, kiedy z kimś rozmawiam. Jeżeli osoba, która negocjuje ze mną współpracę i budżet SEO, nie jest właścicielem firmy, to mogę mówić, że jest to duże przedsiębiorstwo.

Mała firma bardzo często może przekazać połowę, a w skrajnych przypadkach nawet 100% budżetu marketingowego na działania SEO, ponieważ będzie przekonana o skuteczności tych działań. Natomiast w dużej firmie budżet na SEO będzie kroplą w budżecie przeznaczonym na marketing.

Osobiście preferuję duże firmy, bo im większa firma, tym większe wyzwania i profity.

Jaka jest mentalność pracowników dużych firm, z którymi rozmawiasz na temat SEO?

Sławek: Osoby, z którymi pracuję w dużych firmach są bardzo dobrze nauczone pracy projektowej, doskonale rozumieją jak zaplanować projekt, jak przygotować efektywną prezentację. Natomiast bardzo często mają zerową lub bliską zeru wiedzę na temat SEO.

Dużą firmę interesuje przede wszystkim prawdziwy wynik, który mierzą KPI (np. leady, zasięgi). Najczęściej są to z góry narzucone, zaplanowane w ogólny planie marketingowym cele. Interesuje je więc to, czy został osiągnięty cel a nie to jaka praca została wykonana.

Jak rozpocząć współpracę z Klientem korporacyjnym?

Sławek: Warto docierać do właściwych osób. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez znajomości. Jeżeli znasz właściwe osoby, budujesz z nimi relacje, aktywnie się z nimi komunikujesz, to zaczynasz budować w ten sposób pewne zaufanie. Daje to szansę na nawiązanie ewentualnej współpracy i pokazanie, że potrafimy osiągać założone cele.

Ważne, żeby być elastycznym i pamiętać o tym, że mamy realizować oczekiwania i cele klienta. Pomocne będzie na pewno zadanie konkretnych pytań, co pozwoli na samodzielne złożenie briefu. Pamiętajmy, że klient nie zawsze ma czas i chęci, żeby wypełniać dodatkowe dokumenty.

Aspekty prawne

Sławek: Zdarza się, że klient pyta o to, jaką formę umowy chcę zaproponować. Natomiast najczęściej podpisywane są jednak umowy, którymi posługuje się klient. Oczywiście negocjowane są niektóre punkty, dopisywane są cele, które mają zostać osiągnięte.

Wskazówki do współpracy z korporacjami

Sławek: Jednym z najważniejszych argumentów, jakie można użyć w trakcie negocjacji z klientem, jest powiedzenie, że „wasza konkurencja tego używa/takie działania realizuje”.

Linki do materiałów o których mówimy znajdziesz w opisie odcinka na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.