1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
SEO testy, testowanie w SEO

#015: Testy SEO - Sebastian Heymann

Do piętnastego odcinka podcastu SEO Fridays zaprosiłem Sebastiana Heymanna - Head of SEO w agencji EACTIVE z Wrocławia. Poruszamy temat metodologii testowania w SEO, podajemy przykłady, zgłębiając tematykę przedstawiamy różne pomysły na SEO testy. Zapraszam!

Listen to "#015: Testy SEO - Sebastian Heymann" on Spreaker.

Gość odcinka

Sebastian Heymann - EACTIVE
Sebastian Heymann - EACTIVE

Jako Head of SEO w EACTIVE #wiemyjak zarządza trzema zespołami - Technical, Off-Site i Content - łącznie 23 osobami. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w SEO. Poznał wiele sposobów organizacji SEO i jak mawia jego obecny szef Michał Kliszczak - to jedna z jego największych zalet. Zdobył dyplom magistra z E-Biznesu na UE w Katowicach, gdzie miał zajęcia z pozycjonowania z Arturem Strzeleckim z SilesiaSEM. Oprócz SEO i analityki internetowej, interesuje się również sportem - śledzi na bieżąco NBA, duże imprezy sportowe (MŚ w piłce nożnej, igrzyska olimpijskie).

Rozdziały

Czy warto robić testy w SEO?

Sebastian: Jak najbardziej warto testować. Robienie testów w SEO pozwala poznać sposób działania algorytmu. Jedną z hipotez może być na przykład obalanie mitów SEO lub weryfikacja tego, co mówią inni. Osobiście nie korzystam z hipotez innych, bo według mnie są one zdecydowanie za szerokie. Natomiast algorytm jest jeden i wszędzie działa w jednakowy sposób. W testach weryfikujemy więc to, w jaki sposób działa i czy dana zmienna wpływa na niego. Moim zdaniem najlepiej robić tzw. testy jednej zmiennej (testowanie jednego elementu w jednym czasie).

Rodzaje testów SEO

Sebastian: Testy wsteczne pozwalają na zweryfikowanie, czy zmiana, którą wprowadziliśmy, np. danego dnia, pozwoliła osiągnąć zamierzony cel (np. wpłynęła na widoczność produktów). Testy powinny być wykonywane na dalekich pozycjach. Jeżeli w międzyczasie nastąpi aktualizacja algorytmu, to test trzeba powtórzyć.

Podczas przeprowadzania testów technicznych skupiamy się głównie wokół tego, co i w jaki sposób roboty Google crawlują i indeksują oraz na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić.

Testy contentowe pozwalają na sprawdzenie, w jaki sposób pozycja słowa kluczowego np. w tytule wpływa, lub też nie, na wzrost pozycji. Należy pamiętać o tym, że wprowadzona zmiana musi zostać zatwierdzona i zaindeksowana przez Google.

Testy link buildingu to najszersze testy, jakie prowadzimy w firmie. Śledzimy pozycje w okolicach 40-60 pozycji. Dla testu przyjmujemy trzy tygodnie. Dodajemy link do konkretnego adresu URL (robimy to przez link z EMA – ang. Exact Match Anchor) i weryfikujemy, co dzieje się po zaindeksowaniu linka. W ten sposób testować można także zakupione pakiety linków.

Pomysły na testy

Sebastian: Po pierwsze - polecam wykonanie testów w sitemap XML, aby sprawdzić, czy ostatnia modyfikacja parametrów <lastmod> faktycznie ma wpływ na to, że robot Google częściej crawluje dany adres URL.

Po drugie - warto sprawdzić czy zablokowanie zasobów w robots.txt faktycznie blokuje Googlebota przed wejściem na dany adres URL.

Po trzecie - możemy sprawdzić optymalizację konkretnego URLa, tj. szybkości ładowania, a więc to, czy ta szybkość będzie miała wpływ na wzrost.

Kolejna rzecz warta przetestowania to linki wewnętrzne przy wykorzystaniu canonicali oraz to czy Googlebot crawluje błędnego canonicala. To bardzo prosty do przeprowadzenia test.

Problemy z testowaniem

Sebastian: Testowanie w SEO przede wszystkim wymaga czasu. Mając jednak przygotowaną metodologię, można ten proces przyspieszyć. Kolejnym problemem są aktualizacje algorytmu, które mogą przeszkadzać w testach. Ponadto do poprawnego przeprowadzania testów technicznych konieczna jest bardzo dobra znajomość definicji w SEO, np. różnic między crawlowaniem i indeksowaniem.

Prezent od gościa

Sebastian przygotował metodologię dla testu: "Jak sprawdzić czy link z domeny X działa?". Za pomocą poniższej metody zweryfikujesz czy link z domeny X pozytywnie wpływa na ranking słowa kluczowego dla konkretnego adresu URL (także i domeny), który będziesz linkował.

Dodatkowo Sebastian oferuje dwie darmowe konsultacje SEO (~45-60min) - pierwszeństwo mają osoby, które dodadzą komentarz z pomysłem na SEO test lub wynikiem SEO testu pod tym filmem na YouTube: https://youtu.be/sioG4ItDEXM

Linki do materiałów o których mówimy znajdziesz w opisie odcinka na YouTube, Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i w innych aplikacjach do słuchania podcastów!


🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.