1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. SEO Podcast
Digital PR w służbie SEO

#013: Digital PR w służbie SEO - Miłosz Krasiński

W trzynastym odcinku SEO Fridays Podcast rozmawiam z Miłoszem Krasińskim z Chilli Fruit Web Consulting o Digital PR. Czym się charakteryzuje Digital Public Relations, jak wygląda współpraca z redaktorami, co można zyskać w kontekście SEO, jak zdobywać linki oraz jak to wygląda w Anglii. Zapraszam!

Listen to "#013: Digital PR w służbie SEO - Miłosz Krasiński" on Spreaker.

Gość odcinka

Miłosz Krasiński - Chilli Fruit Web Consulting
Miłosz Krasiński - Chilli Fruit Web Consulting

Rozdziały

Czym jest Digital PR?

Miłosz: Digital PR to nic innego jak współpraca z reporterami, dziennikarzami lub z redakcją danego media publication/gazety. Od tradycyjnego PR różni się po prostu formatem. Wszystko jest w formie elektronicznej. Można powiedzieć, że to online Public Relations. Promujemy markę, eksperta. Chcemy, aby nasze linki pokazywały się na lepszych stronach (zagranicznych, z wyższym autorytetem domeny).

Dla kogo jest Digital PR a dla kogo nie?

Miłosz: Działania są w zasadzie bezpłatne. Opierają się na docenieniu kogoś jako eksperta poprzez udostępnienie jego wypowiedzi wraz z podaniem imienia, nazwiska, podlinkowaniem do jego strony/profilu.

Warto pamiętać o tym, że Digital PR nie jest jedynie dla dużych firm z super stroną, do której można podlinkować. Także lokalne firmy mogą wypowiadać się w danym temacie jako eksperci. Jednak Digital PR na pewno nie sprawdzi się w przypadku kasyn, branż restrykcyjnych (np. pornografia).

Digital PR w Polsce a za granicą

Miłosz: W Polsce mamy specjalistyczne platformy, które pozwalają zakupić linki z konkretnych stron. Współpracują już z nimi nawet redaktorzy z bardzo dużych portali. Mamy więc na rynku pośredników, którzy łączą reklamodawców z wydawcami. Następuje zwykła transakcja, która nie wymaga budowania relacji. Jest to praktyka, która ułatwia biznes. Zauważyłem jednak, że na anglojęzycznych stronach z publikacjami taka praktyka jest bardzo źle widziana.

Digital PR kompletnie inaczej działa na anglojęzycznych rynkach. Specjalnie planuje się tam działania, które zmierzają do tego, aby dostać wzmianki z podaniem imienia, nazwiska i podlinkowaniem do strony Klienta lub jego profilu. Przypieczętowaniem tego jest chociażby platforma HARO (Help a Reporter Out).

Rola Digital PR w kampanii SEO

Miłosz: Digital PR pozwala na zbudowanie wizerunku eksperta w sieci, rozwój marki i jej rozpoznawalności oraz na link building. Poza tym pozwala także na dywersyfikację linków przychodzących. Domeny, które są klasyfikowane pod „Digital PR” są inne i treść na nich jest inna niż w przypadku regularnego bloga. Warto pamiętać o tym, że jeśli w artykule mamy wypowiedzi kilkunastu ekspertów i każdy z nich dostaje link dofollow, to brandowo jest to bardzo bogate, ale technicznie od strony tzw. link juice niewiele to daje. Wyjątkiem jest sytuacja, w której linkowana jest domena z ogromnym autorytetem i bardzo dużą widocznością.

Kilka porad dla osób startujących z kampaniami Digital PR

Miłosz: Warto zacząć od znalezienia osoby, która jest kreatywna, potrafi się wypowiadać i jest w stanie szybko dostarczyć odpowiedź na pytanie dziennikarza. Bardzo istotna jest płynna znajomość języka angielskiego oraz umiejętność używania angielskich idiomów. Taką osobą może być native speaker, ale nie jest to wymóg konieczny.

HARO (Help A Reporter Out)

Szukając skutecznego sposobu na to, aby przenieść marketing cyfrowy i SEO na wyższy poziom warto skorzystać z HARO. Platforma ta umożliwia dziennikarzom dotarcie do szerokiego grona ekspertów. Jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób wykorzystać możliwości, jakie daje HARO, polecam artykuł Successful Link Building With A Great HARO Pitch.🎙️ #SEOFridays Podcast

☑️ Facebook: https://www.facebook.com/seofridays/
☑️ Twitter: https://twitter.com/seo_fridays

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.