1. dawidmed.com
  2. SEO blog
  3. Wpisy gościnne
Analiza backlinków - SurferSEO

Analiza backlinków w oparciu o SurferSEO

Przez ostatnie kilka miesięcy w swoich tekstach skupiałem się na optymalizacji wewnątrz strony internetowej (on-site). Pokazywałem jak zweryfikować optymalne zagęszczenie frazy kluczowej, ilości słów czy nagłówków. Jednak, aby strona indeksowała się wysoko w rankingu wyszukiwania trzeba również zadbać o kwestie zewnętrzne - linki.

Dziś wyjaśnię Ci jak przeprowadzić analizę backlinków przy użyciu SurferSEO.

Spis treści

Dlaczego linki są ważne?

Jeszcze sześć lat temu odpowiednia liczba linków dawała gwarancję wysokiej pozycji. Wszystko przez algorytm Google, który priorytetyzował ten czynnik rankingowy. Nie był to zły sposób, on po prostu nie wytrzymał próby ludzkiej. Gdy tylko pojawiła się okazja do przechytrzenia algorytmu, ludzie bardzo chętnie do tego przystąpili. Tworzono setki tzw. "zaplecz", absolutnie bezwartościowych witryn, z których linkowano do wybranych stron. Metoda była prosta, a jedynym ograniczeniem był wówczas czas i budżety.

Skoro Google chce 300 000 linków, aby wyświetlić moją stronę na pierwszej pozycji to pozyskam tyle linków! - pomyślało wielu, wiele razy.

Na szczęście wraz z aktualizacją algorytmu te czasy bezpowrotnie minęły. Od tamtej chwili algorytm penalizuje strony zarówno z nienaturalnym profilem linków, jak i linki z witryn "krzaków", które mają np. powielone treści.

Aktualizacja jednak wcale nie umniejszyła roli linków na tyle, aby z nich zrezygnować. Powiedziałbym, że w tej materii nic się nie zmieniło. Linki były i są bardzo ważnym czynnikiem rankingowym, który może nam pomóc w pozycjonowaniu strony. Trzeba jednak do nich podejść nieco inaczej niż ponad pół dekady temu.

Jak analizować backlinki?

To zależy od dwóch aspektów. Po pierwsze: czy chcesz zweryfikować jakie linki posiada Twoja konkurencja oraz określić swoje szanse na pozyskanie części z nich? Po drugie: czy zależy Ci na linkach z wybranego zakresu tematycznego, aby wypozycjonować konkretny URL, czy może chcesz wzmocnić całą moc domeny? Oba przypadki rządzą się swoimi prawami, dlatego podejdę do sprawy holistycznie i przedstawię dwa scenariusze.

Analiza linków w celu wypozycjonowania konkretnego URL

Podzielę się teorią, którą wspólnie z zespołem próbujemy przemycić do branży: linki pozyskane z podstron, które rankują na słowo kluczowe, na którym zależy również Tobie, mogą okazać się silniejsze niż inne linki.

Jest tak dlatego, że strony, które pojawiają się w wynikach organicznych tam gdzie Twoja witryna, są z nią w jakiś sposób powiązane - często tematycznie. Owa tematyczność może mieć bardzo duże przełożenie na ranking Google ze względu na podkreślenie naturalności takiego linku.

W mojej ocenie link pozyskany dla strony o psach, z bloga o tej samej tematyce, może przyczynić się w większym stopniu do podbicia pozycji, niż link pozyskany ze strony o medycynie alternatywnej. Śmiem twierdzić, że zbyt duża liczba linków ze stron kompletnie niepowiązanych tematycznie może horyzontalnie działać degresywnie na autorytet domeny, a tym samym widoczność w wyszukiwarce.

Zakładając, że teoria jest słuszna, możemy w bardzo łatwy sposób zweryfikować zarówno URL-e jak i domeny, z których powinniśmy pozyskać linki.

Visible keywords - SurferSEO

Trzymając się przykładu z psami, wyobraźmy sobie na chwilę, że prowadzimy bloga o psach. Napisaliśmy właśnie artykuł o psach rasy Terier. Sprawmy, aby rankował wysoko!

Za pomocą SurferSEO weryfikujemy domeny konkurencji (innych blogów/serwisów o psach), a następnie odszukujemy wybrane słowo kluczowe. Na załączonym wyżej zrzucie ekranu widać, że nasz konkurent rankuje na trzeciej pozycji na frazę "terier". Pozyskanie linku stamtąd będzie dla nas strzałem w dziesiątkę.

Do link buildingu polecam stworzyć arkusz, do którego będziesz mógł(a) wklejać adresy URL, z których warto byłoby pozyskać link. Możesz nadać im stopień ważności (im dalsza pozycja lub słabsza domena, tym mniej istotny link) oraz stopień trudności pozyskania, a następnie przejść do egzekucji. Pamiętaj, że wizja bez egzekucji jest tylko halucynacją.

Alternatywnym sposobem na odnalezienie atrakcyjnych linków jest wykorzystanie analizy on-site, którą SurferSEO również oferuje.

Analiza on-site - SurferSEO

W tym przypadku należy wykonać analizę SERPa, który pojawia się na frazę "terier", a następnie weryfikacja domen pod kątem ilości wychodzących linków zewnętrznych, zarówno z atrybutem dofollow, jak i nofollow.

Analiza linków wychodzących - SurferSEO

Dzięki temu dowiesz się, które strony najchętniej umieszczają linki wychodzące z innych witryn. Zauważ, że na powyższym wykresie możemy zaobserwować aż cztery anomalie. Zgodnie z myślą: "skoro linkujecie do 300 domen, to dlaczego nie moglibyście linkować do mojej", możesz spróbować pozyskać link z takiej witryny, co powinno być łatwiejsze niż pozyskanie z witryny, która nie linkuje w ogóle.

Niegdyś pozycjonowałem popularną frazę w branży finansowej. Dzięki zastosowaniu powyższej metodyki udało mi się znaleźć dwie witryny, które chętnie dzieliły się linkami nofollow. Jako, że obie rankowały na tę samą frazę, na której mi zależało, udało mi się uzyskać bardzo tematyczne odnośniki. Skutki były rewelacyjne. Awans z 13 na 6 pozycję w tydzień, którą utrzymałem przed ponad miesiąc.

Analiza linków w celu wzmocnienia całej domeny

Jeśli natomiast Twoim celem jest ogólne wzmocnienie domeny, do sprawy należy podejść nieco inaczej. Proces analizy jest bardzo szybki i prosty, jednakże w zależności od tego, z jakiego pułapu startujesz, egzekucja może być czasochłonna oraz kosztowna.

Po pierwsze: określ swoją konkurencję. Jeśli prowadzisz bloga o psach, to z dużą dozą pewności mogę założyć, że znasz swoją konkurencję. Zweryfikuj zatem jakie linki dają Twojemu konkurentowi przewagę.

Wystarczy, że wpiszesz adres domeny w panelu głównym SurferSEO, aby otrzymać informację na temat odnośników.

Backlinks overview - SurferSEO

Jak widzisz, do strony karmimypsiaki.pl linkuje 223 domen. Jeśli w Twoim przypadku ta liczba jest w tym momencie zaledwie małym procentem, powinieneś(aś) rozpocząć działania zmierzające do wyrównania tej różnicy.

Referring domains - SurferSEO

Strzałka po lewej zwraca uwagę na dokładny adres URL, z którego wychodzi link do Twojej konkurencji - co może być pomocne w procesie pozyskiwania odnośnika do Twojej witryny, natomiast strzałka po prawej zwraca uwagę na eksport danych, które możesz zaimportować do np. Excela.

W tej materii również próbujemy przemycić własną teorię o linkach drugiego stopnia.

Załóżmy, że nie możesz pozyskać linku ze strony psianiol.org.pl, która linkuje do Twojej konkurencji. Aby otrzymać chociaż część mocy tej domeny wystarczy, że pozyskasz link z domen, które linkują do niej. Ominiesz agregator kilkunastu linków, które sumarycznie na pewno dają większą moc, ale dzięki oszczędzaniu zasobów na pozyskanie jednego backlinka, możesz poświęcić więcej czasu na dywersyfikację działań.

Pamiętaj, aby pozyskiwać linki w sposób naturalny (zobacz: Link Building - skuteczne pozyskiwanie linków - SurferSEO). Staraj się różnicować profil anchorów oraz dbaj o balans między linkami dofollow jak i nofollow. W tym celu świetnie sprawdza się komentowanie postów na blogach, które umożliwiają umieszczenie odnośnika do Twojej witryny przy podpisie w komentarzu.

Podsumowanie

Jak widzisz proces link buildingu wcale nie jest taki trudny. Wystarczy poznać metodykę pracy oraz wykorzystać do tego celu kilka sprawnych narzędzi. Mam nadzieję, że powyższe rady okażą się dla Ciebie pomocne!

Autor publikacji: Tomasz Niezgoda - SurferSEO

Komentarze

Zapraszam do kontaktu!

W celu nawiązania współpracy wypełnij formularz. W ciągu 24 godzin skontaktuję się z Tobą.